آموزش, وبلاگ

5 دلیل شارژ نشدن اسکوتر برقی و رفع آن

5 دلیل شارژ نشدن اسکوتر برقی

5 دلیل اصلی شارژ نشدن اسکوتر برقی

باتری! این عضو حیاتی اسکوتر برقی شما
باتری اسکوتر برقی شما صرف نظر از مدل، ساخت، سبک و اندازه، عضو حیاتی دستگاه شما است. اگر باتری به درستی شارژ نشود یا کار نکند، موتور الکتریکی اسکوتر شما نیروی مورد نیاز برای کار اسکوتر برقی را دریافت نمی کند. بنابراین مهم است که باتری خود را به طور مرتب نگهداری و شارژ کنید تا قابلیت استفاده آن را به حداکثر برسانید. ابتدا با باتری اسکوترهای برقی بیشتر آشنا شویم. ابتدا با باتری های اسکوتر برقی بیشتر آشنا شویم.

باتری اسکوتر برقی

اسکوترهای برقی دارای انواع باتری های زیر می باشند :

 • لیتیوم یون Li-ion
 • لیتیوم پلیمر Li-Po
 • باتری های نیکلی و باتری های سربی اسیدی

اکثر اسکوترهای موجود در بازار دارای باتری لیتیومی هستند که نسبت به انواع دیگر باتری از سرعت شارژ و سرعت بازدهی بالاتری برخوردار هستند.  مهم ترین تفاوت میان لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر مقدار حجم و مقدار انرژی آن است که باتری لیتیوم یونی از لیتیوم پلیمری حجم و مقدار انرژی بیشتری دارد.

جهت اطلاع از ویژگی های باتری اسکوتر برقی با کیفیت روی لینک زیر کلیک کنید

جهت تعمیر اسکوتر برقی خود در مجموعه معتبر ساپتک شاپ روی لینک زیر کلیک کنید

باتری اسکوتر برقی

در هنگام شارژ نشدن اسکوتر برقی باید چه کار کرد؟

اگر شارژر به طور معمول استفاده شود و سالم باشد، هنگامی که شارژر را به اسکوتر و خروجی برق وصل می کنید، نور قرمز شارژر را مشاهده خواهید کرد. این نشان می دهد که باتری در حال شارژ شدن است. هنگامی که نور قرمز به نور سبز تبدیل می شود، به این معنی است که باتری به طور کامل شارژ شده و آماده استفاده است.

با این حال ممکن است هنگام شارژ هیچ کدام از چراغ های رنگی روی شارژر و یا روی اسکوتر روشن نشود یا هر کدام از چراغ ها به طور غیر طبیعی روشن باشند و یا اینکه چراغ قرمز بماند. در این صورت یا شارژر اسکوتر معیوب است یا باتری اسکوترتان دچار مشکل شده است که در ادامه این مشکل را بیشتر بررسی می کنیم

1_ شارژر معیوب و از کار افتاده اسکوتر برقی

عمدتا، مشکلات شارژ نشدن اسکوترها به دلیل معیوب بودن و مشکلات خود شارژر می باشد. اگر مطمئن نیستید که مشکل دقیقا از عیب شارژر است یا باتری، می توانید شارژر را به اسکوتر سالم دیگری با همان مدل امتحان کنید. اگر همچنان شارژرتان اسکوتر را شارژ نکرد نشان دهنده آن است که شارژر معیوب است.
با یک ولت متر ولتاژ خروجی شارژر را تست کنید. ولتاژ باید چند ولت بیشتر از ولتاژ اسمی استاندارد باشد. اگر ولتاژ خروجی صفر یا کمتر از ولتاژ اسمی باشد، به این معنی است که شارژر معیوب است. در صورت خرابی شارژر، باید شارژر اسکوتر برقی را برای همان مدل اسکوتر تعویض کنید.

شارژر اسکوتر شارژی

جهت مشاهده قیمت و خرید انواع شارژر اسکوتر برقی روی لینک زیر کلیک کنید

2_ پورت یا درگاه شارژر اسکوتر خراب است

اگر باتری یا شارژر شما به خوبی کار می کند و تمام اجزای آن سالم هستند، ممکن است پورت شارژ روی اسکوتر مشکل داشته باشد. کابل و کانکتورهای درگاه شارژر را بررسی کنید و یا می توانید از یک ولت متر برای بررسی ولتاژ باتری در صورتی که شارژ نمی شود استفاده کنید.

برای پشتیبانی تعمیر و نگهداری بهتر است با تیم پس از فروش اسکوتر خود تماس بگیرید و تا جایی که امکان دارد خودسرانه عمل نکنید تا دستگاهتان آسیب نبیند.

3_ آب خوردگی اسکوتر برقی

ممکن است بر حسب اتفاق باتری اسکوتر با رطوبت و آب در تماس باشد و دچار آب زدگی شود، این امر باعث اتصال کوتاه باتری شده و اختلال شارژ را موجب می شود. با توجه به اینکه باتری اسکوتر زیر شاسی و عرشه اسکوتر قرار دارد جدا کردن یا تعویض آن کار آسانی نیست و حتما باید توسط متخصص و تعمیرکار مربوطه انجام شود. اکیدا توصیه می شود که زیر بارش برف و باران سنگین از اسکوتر خود استفاده نکنید.

اسکوتر برقی خیس

اگر اسکوتر در تماس با آب قرار گرفت چه کار کنیم؟

 • خیلی زود اسکوتر خود را خاموش کنید و به سرعت از محیط مرطوب و خیس دور کنید.
 • تمام آب روی سطح اسکوتر را خشک کنید.
 • باتری را با احتیاط بیرون بیاورید.
 • مراقب باشید برای تسریع در خشک شدن رطوبت اسکوتر از سشوار استفاده نکنید که ممکن است آسیب جدی تری به مدار باتری وارد کند.
 • اجازه دهید باتری در جای خنک و دارای تهویه خشک شود پس از خشک شدن کامل آن را روی اسکوتر نصب کنید تا ببینید آیا می تواند به طور معمول و استاندارد کار کند.

اگر دنبال ضدآب کردن اسکوتر برقی خود هستید روی لینک زیر کلیک کنید

4_ معیوب شدن مدار شارژ برد اسکوتر

 • همانطور که می دانید پک باتری در محلی جدا از برد اسکوتر قرار می گیرد. اما این بدین معنا نیست که باتری تحت کنترل برد اصلی نیست، بلکه برد اصلی اسکوتر وظیفه کنترل جریان شارژ را برعهده دارد، به همین دلیل زمانی که شارژ اسکوتر کاهش پیدا می کند، پیام ضعیف بودن یا کم بودن باتری را پردازش و با علائم یا چراغ های اسکوتر نمایش می دهد.

  هنگامی که برد اسکوتر توانایی کنترل، تشخیص و رساندن جریان برق را به باتری از دست بدهد، عمل شارژ باتری با اختلال مواجه می شود؛ توصیه می شود برای تعمیر برد اسکوتر با متخصصین مربوطه و خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمایید و اگر اطلاعات و تخصصی در این زمینه ندارید هرگز خودسرانه دست به تعمیر برد نزنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.

5_ فرسوده و معیوب شدن باتری اسکوتر

 • عمده ترین و اصلی ترین دلیل شارژ نشدن باتری های اسکوتر، معیوب بودن خود باتری می باشد.
  تاریخ استفاده از اسکوترتان را چک کنید؛ اگر باتری اسکوتر خود را بیش از 6 ماه شارژ نکرده اید، قطعا اسکوتر شما نیاز به یک باتری جدید از همان مدل قبلی دارد. در این مدت، باتری تمام شارژ، قدرت خود را از دست می دهد و مواد شیمیایی داخل آن خراب می شود.
  دما را چک کنید. باتری های لیتیومی به شدت تحت تاثیر دمای بالا قرار می گیرند. اگر هنگام شارژ شدن اسکوتر دمای باتری به طور غیر عادی پایین یا غیرعادی بالا باشد (بعنوان مثال کمتر از 20 درجه سلسیوس) قادر به شارژ شدن نخواهد بود .

باطری اسکوتر برقی

سوالی پرتکرار و پرکاربرد: بهترین روش شارژ اسکوتر چیست؟

مطمئن شوید که باتری را نیز بیش از حد شارژ نکنید. شارژ بیش از حد باعث کاهش طول عمر سیستم باتری می شود. بیکار ماندن باتری برای مدت طولانی نیز اشتباه است. به یاد داشته باشید که باتری اسکوتر برقی خود را پس از تخلیه کامل هر شش هفته یک بار شارژ کنید.

متخصصین ساپتک ایرانیان قبل از تعویض قطعات، با بررسی دقیق و تخصصی ایرادات دستگاه شما ابتدا در صدد تعمیر و رفع عیب آن بر می آیند تا هزینه تعمیر را به حداقل برسانند.
شما مشتریان گرامی می توانید با مراجعه به بخش تعمیرات و ارتباط با متخصصین ما، تعمیرات انواع اسکوتر برقی، اسکوتر شارژی، اسکوتر هوشمند،اسمارت بالانس و هاوربرد خود را با خیال آسوده در کوتاه ترین زمان به مرکز تخصصی تعمیرات ساپتک بسپارید.

روی لینک زیر کلیک کنید و نحوه ی شارژ کردن اسکوتر برقی را بدانید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.