وبلاگ, آموزش

علائم خرابی باتری ماشین شارژی و موتور برقی کودک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

چه نشانه هایی دلیل بر خرابی باتری است؟

از کجا بفهمیم که علت خرابی ماشین برقی بچه گانه ما از باتری آن است؟ چه عواملی می تواند باعث خرابی باتری موتور شارژی شود؟ آیا می توان باتری ماشین شارژی را تعمیر کرد؟ با ما همراه باشید تا به تمام این سوالات شما پاسخ دهیم.

انواع باطری ماشین برقی

ماشین ها و موتور های برقی کودکانه جزو اسباب بازی های تقریبا لوکس کودکان امروزی به حساب می آیند. برای تهیه ی آنها باید هزینه ی نسبتا بالایی را پرداخت. حفظ و نگه داری درست و اطلاع از عملکرد ماشین و موتور برقی و خرابی های آن ها برای دارندگان آنها امری ضروری به حساب می آید.

بررسی انواع باتری های موتور و ماشین شارژی بچه گانه

موتور و ماشین برقی کودک برای حرکت کردن نیروی خود را از باطری دریافت می کنند. باتری های مورد استفاده در ماشین ها وموتور های شارژی از جنس سیلد-اسید (Sealed lead acid)   می باشند. در ایران و در بازار این باتری ها به نام های باتری سیلد اسید، لید اسید، باتری خشک و اتمی شناخته می شوند. این باتری ها مصارف گوناگونی دارند. از اتومبیل ها و موتور سیکلت ها گرفته تا سیستم های هشدار خانگی، اسباب بازی ها و حتی ویلچر ها از این نوع باتری ها استفاده می کنند. باتری های سیلد اسید چهار مدل دارند، که برای استفاده در ماشین ها و موتور های شارژی از مدل General purpose یا همه منظوره ی آنها استفاده می شود.

ولتاژ و آمپر باتری های ماشین شارژی چقدر است؟

برای موتورهای شارژی معمولا از باتری های 6 ولت استفاده می شود. ماشین های برقی دو مدل دارند. ماشین های برقی تک موتوره که مدل نسبتا ضعیف ماشین شارژی می باشند از باتری های 6 ولت استفاده می کنند و ماشین برقی های دو موتوره از باتری 12 ولت و یا از دو باتری 6 ولت استفاده می کنند. آمپر باتی های ماشین برقی و موتور شارژی متنوع است جریان های 4، 4.5، 5، 6، 9 و 10 آمپر ساعت در بازا وجود دارند.

آمپر و ولتاژ باتری های ماشین شارژی چه تاثیری روی قدرت و سرعت آنها دارند؟

این موضوع را برای همیشه و برای همه باتری ها یاد بگیرید. ولتاژ قدرت را و آمپر یا جریان ظرفیت یک باتری را تعیین می کنند. هر چقدر ولتاژ باتری بیشتر باشد قدرت بیشتری به موتور می رسد و موتور می تواند با سرعت بیشتری چرخ ها را بچرخاند. ظرفیت باتری میزان شارژ باتری را تعیین می کند. یعنی مدت زمانی نیاز است تا باتری شارژ شود و همچنین مدت زمانی که ماشین شارژی و موتور برقی می توانند با یک بار شارژ حرکت کنند بستگی به ظرفیت یا آمپر باتری دارد.

علائم خرابی باتری های ماشین و موتور شارژی چیست؟

این سوال را می توان واضح تر اینگونه بیان کرد: وقتی ماشین شارژی یا موتور برقی خراب می شود از کجا می توان فهمید که علت آن باتری می باشد؟ یا به عبارتی دیگر باتری خراب خود را چگونه در ماشین و موتور برقی بچه گانه نشان می دهد؟
 وقتی ماشین شارژی یا موتور برقی کودک روشن نمی شود یعنی موتور کار نمی کند. اولین قطعه که در کارکرد موتور موثر است باتری است. و باید در جهت تعمیر یا تعویض باتری برآمد.
زمانی که ماشین شارژی به درستی کار نمی کند، یعنی سرعت و قدرت همیشگی را ندارد بازهم باید قبل از هر چیز باتری را چک کرد. اگر باتری خراب باشد ولتاژ کمتری به موتور می رساند و قدرت موتور کاهش می یابد و موتور برقی یا ماشین شارژی به درستی کار نخواهد کرد.
یکی دیگر از موارد این است که باتری شما خالی شده است و آن را به شارژ می زنید ولی باتری شارژ نمی شود.

نحوه ی تست باتری ماشین و موتور برقی کودک

برای تست و اطلاع از صحت باتری های موتور و ماشین برقی کودک ابتدا آن ها را با باز کردن پیچ هایشان از جای خود خارج کنید. در ماشین های شارژی باتری ها زیر صندلی و یا داخل کاپوت قرار دارد. در موتور شارژی ها هم معمولا باطری در قسمت پشت آن قرار دارد. برای بررسی وضعیت باتری، ابتدا آن را به شارژ بزنید و اجازه بدهید باتری کاملا شارژ شود. در ادامه شما به یک ولت متر احتیاج خواهید داشت. با استفاده از ولت متر ولتاژ باتری کامل خود را اندازه بگیرید. اگر کمتر از عددی است که روی باطری نوشته شده است که باطری شما قطعا خراب است. اما اگر عدد یکی بود دو روش برای تست سلامت باتری خواهید داشت.

روش اول این است که با استفاده از لامپ مقداری از جریان باتری را بکشید. یعنی از دو سر باتری دو سیم به لامپ وصل کنید و چند ثانیه صبر کنید. در پایان اگر ولتاژ باتری در حد دهم کاهش و یا افزایش یابد باتری مشکلی ندارد. اما اگر افت ولتاژ سریع و زیادی داشته باشیم باطری شما معیوب است.

روش دوم آن است که یک سیم به سر منفی باتری وصل کنید و سر دیگر سیم را برای لحظه ای به قطب مثبت آن متصل نمائید. اگر جرقه زد یعنی باتری سالم است و در غیر اینصورت باتری باید تعویض گردد.

دلایل خرابی باتری های ماشین و موتور شارژی

یکی از دلایل سولفاته شدن سر باتری ها می باشد. اگر برای مدت طولانی از ماشین و موتور شارژی خود استفاده نکرده اید و در جایی آن را انبار کرده اید، سرباطری ها سولفاته می زند و از عبور جریان جلوگیری می کنند. برای رفع این مشکل باید با دستمال نمناک سر باطری ها را تمیز کنید.

یکی دیگر از دلایل خرابی باتری می تواند دمای اطراف باطری باشد. اگر ماشین یا موتور شارژی خود را برای مدت طولانی انبار کرده اید دقت کنید که دمای محیط اطراف بین 20 تا 30 درجه باشد. اگر در حال استفاده از ماشین یا موتور برقی کودکانه هستید در روزهای خیلی گرم و خیلی سرد سال از آن ها استفاده نکنید. دمای کم و زیاد می تواند آسیب های جدی به اسباب بازی شما وارد کند.

 و بعنوان دلیل آخر می توان از شارژ بیش از حد باتری گفت. اگر باتری را بیش از ظرفیت آن شارژ کنید دمای داخلی باتری به شدت بالا می رود و به ساختار باطری آسیب های جدی وارد می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

2 دیدگاه در “علائم خرابی باتری ماشین شارژی و موتور برقی کودک

 1. مسعود گفت:

  سلام وقت بخیر. میشه از باتری ماشین برای ماشین های شارژی استفاده کرد؟

  1. asadi گفت:

   سلام
   با واحد فنی در ارتباط باشید.
   09194088807

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.