وبلاگ

نقشه سیم کشی ماشین شارژی

نقشه سیم کشی ماشین شارژی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.9]

یکی از کنایه هایی که سالیان پیش پدر من همواره به من گفت این بود که “فقط بلدی بشینی پشت ماشین و گاز بدی” 
منظور این بود که آدم از هر وسیله ای که استفاده می کند، بهتر است راجع به کارکرد آن وسیله هم چیزهایی بداند تا هم در نگه داری آن دقت بیشتری کند و هم در صورت بروز مشکل بداند که مشکل از کجاست و برای تعمیر آن اقدام کند. در این صفحه با ما همراه باشید تا با نقشه سیم کشی ماشین شارژی و چگونگی ارتباط اجزای آن آشنا شویم.

اجزای الکتریکی ماشین شارژی

بخش الکتریکی ماشین های شارژی متشکل از باتری، موتور ، برد و سوئیچ روشن و خاموش و عقب جلو می باشد. باتری نیروی محرکه ی لازم برای به حرکت در آوردن ماشین شارژی را به موتور می دهد. برد وظیفه ی مدیریت این بخش ها را دارد، و به صورت مستقیم یا به وسیله ی سیم کشی به بخش های مکانیکی ماشین شارژی  متصل می گردند. برای اینکه بتوانید سیم کشی ماشین برقی را مشاهده کنید، می توانید به وسیله ابزار مناسب به سادگی قطعات آن را باز کنید و همه ی سیم ها را ببینید.

اجزای مکانیکی ماشین شارژی

اجزای الکتریکی بدون کمک بخش های مکانیکی کارایی نخواهند داشت. اجزایی همچون چرخ، گیربکس، فرمان و دسته دنده جزو بخش مکانیکی ماشین شارژی محسوب می شوند. گیربکس مستقیما به موتور وصل شده است. در صورت خرابی هر کدام از قطعات ماشین شارژی می توانید جهت تعمیر و تعویض به لینک زیر مراجعه کنید. 

لاستیک ماشین شارژی کودک

لاستیک ماشین شارژی مهمترین قطعه ی مکانیکی است که باید در مراقبت از آن کوشا باشید. زیرا تمام وزن ماشین و کودک روی آن سوار می شود. ماشین ها و موتورهای شارژی دو مدل چرخ دارند. پلاستیکی و بادی. چرخ ها یا لاستیک های بادی گزینه ی بهتری هستند. در صورت بروز مشکل می توانید آن ها را به راحتی و مانند اتومبیل های واقعی تعویض نمایید.

لاستیک ماشین شارژی

نقشه سیم کشی ماشین شارژی

حال به سراغ بررسی سیم کشی ماشین شارژی دو موتوره که از باتری و موتورهای 12 ولتی بهره می برد، می رویم. 

نقشه سیم کشی ماشین شارژی

برد ماشین شارژی 12 ولتی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید و قبلا عرض کردیم همه ی سیم ها یک ربطی به برد اصلی دارند. مطابق تصویر برد دو سمت دارد. یک سمت آن موتور و باتری و پورت شارژ وجود دارد. و در سمت دیگر به پدال، دسته دنده، سوئیچ روشن-خاموش، موتور فرمان و پخش موزیک یا چراغ متصل می گردد. 

باتری ماشین شارژی 12 ولتی

باتری وظیفه ی تامین انرژی موردنیاز ماشین برقی را به عهده دارد. باطری ها دارای دو قطب مثبت و منفی می باشند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید قطب مثبت باتری از طریق فیوز به مادربورد متصل می شود. و قطب منفی آن به پورت شارژر وصل می شود. 

باتری 12 ولت EURONET

موتور ماشین شارژی 12 ولتی

مطابق نقشه سیم کشی، ماشین شارژی مورد بررسی ما از دو موتور 12 ولت بهره می برد. این موتورها از یک سو مستقیما به برد اصلی وصل می شوند. از سوی دیگر هر کدام مشابه عکس رو به رو به یک گیربکس متصل می گردند.

شارژر ماشین شارژی 12 ولتی

برای شارژ کردن ماشین شارژی از شارژر استفاده می شود. این شارژر با پورت شارژ اتصال برقرار می کند. پرت شارژ مطابق نقشه سیم کشی از یک جهت به منفی باتری و از جهتی دیگر به مادربورد وصل می شود.

شارژر ماشین برقی

شارژر ماشین شارژی 6 ولتی

در این ماشین شارژی به دلیل وجود یک باتری 12 ولتی باید از شارژر 12 ولتی استفاده کرد. اما برای همه ی ماشین های شارژی این گونه نیست. این ماشین از دو موتور برای حرکت کردن بهره می برد، و به همین دلیل به باتری 12 ولت نیاز دارد. اما برخی از مدل های ماشین برقی کودک تک موتوره هستند و با باتری 6 ولت کار میکنند. این مدل از ماشین ها برای شارژ شدن از شارژرهای 6 ولتی استفاده می کنند. 

موتور فرمان ماشین شارژی 12 ولتی

هنگامی که فرمان ماشین برقی را می چرخانید، به وسیله ی یک سنسور که به موتور فرمان هم معروف است دستور شما به برد اصلی منتقل می شود.

سوئیچ روشن-خاموش ماشین شارژی 12 ولتی

برای روشن و خاموش کردن ماشین برقی از سوئیچ پاور استفاده می کنند. این سوئیچ به برد اصلی و سوئیچ عقب جلو با سیم متصل می گردد.

نحوه نصب سوئیچ ماشین شارژی

اگر سوئیچ یا دکمه ی روشن/خاموش ماشین شارژی شما خراب شده است و نیاز به تعویض دارد، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1-ابتدا قطب مثبت باتری را که معمولا زیر صندلی است بردارید، تا جریان برقی در ماشین برقی وجود نداشته باشد.
2-برای اینکه بتوانید به راحتی سوئیچ را باز کنید ابتدا باید فرمان را از جای خود خارج کنید.
3-پس به وسیل هی پیچ گوشتی نوک تیز سوئیچ را کمی از جای خود خارج کنید.
4-به سوئیچ سه کوت که هر کدام شامل سیم هایی می باشد متصل شده اند. از آنها عکس بگیرید تا جایگاه دقیق و درست آنها را بدانید.
5-سپس با پیچ گوشتی سوکت ها را جدا کنید. حال سوئیچ جدید را طبق عکس به سوکت ها متصل کنید.
6-در نهایت قطب مثبت باتری را وصل کنید تا بتوانید عملکرد سوئیچ را چک کنید. اگر سوئیچ به درستی کار کرد همه ی چیزهایی که بازکرده اید را ببندید.

سوئیچ ماشین شارژی

دسته دنده ماشین شارژی 12 ولتی

دسته دنده یا سوئیچ عقب-جلو به پدال، سوئیچ روشن-خاموش و برد اصلی با سیم وصل می شود. با حرکت اهرم دنده یا شیفتر و فشردن پدال گاز ماشین به سمت جلو یا عقب حرکت خواهد کرد. 
در تصویر رو به رو واضح تر می توانید اتصال شیفتر را به پدال گاز و سوئیچ روشن-خاموش مشاهده کنید.

پخش موسیقی و چراغ های ماشین برقی کودک

برای بخش های جانبی ماشین شارژی مانند پخش موسیقی یا چراغ ها سیمی از برد خارج شده و به پرت بلندگو یا چراغ متصل می گردد. 

پدال گاز ماشین شارژی کودک

و در نهایت مطابق تصویر پدال گاز برای به حرکت درآمدن ماشین به دسته دنده متصل می شود. با فشردن آن در حالتی که دنده رو به عقب باشد ماشین به عقب حرکت می کند و اگر شیفتر رو به جلو باشد، ماشین به سمت جلو حرکت خواهد کرد.

سوکت شارژر ماشین شارژی کودک

برای شارژ کردن باتری دو راه وجود دارد. یکی آن است که باتری را از جای خود درآورده و به صورت دستی شارژر کنید. راه دوم که راه معمولتر و ساده تری هست با وجود سوکت یا پرت شارژر امکان پذیر است. همانطور که در تصویر نقشه سیم کشی مشاهده کردید، پرت شارژر به برد وصل می شود. منفی باتری به پرت شارژر وصل شده است. و مثبت باتری از طریق به برد متصل شده است. 
وقتی ما شارژر را به پرت وصل می کنیم، برد جریان شارژر به باتری را از طریق قطب مثبت و سپس فیوز راه می اندازد. 
گاهی اوقات دلیل شارژ نشدن باتری خرابی همین سوکت است. با تمیز کردن نقاط اتصال و بررسی سلامت سیم های آن اگر مشکل حل نشد باید پرت را تعویض کرد.

سوکت شارژر ماشین شارژی

نحوه نصب فیوز ماشین شارژی بچه گانه

فیوز قطعه ای است که مثبت باتری و پرت شارژر از طریق برد به آن وصل می شوند. وظیفه ی آن کنترل جریان است. یکی از دلایل شارژ نشدن ماشین برقی کودک می تواند از همین فیوز باشد. برای تعویض آن کار سختی نخواهید داشت. 
برای این کار ابتدا باید قاب فیوز را باز کنید. سپس دو سیم متصل به فیوز را خارج کنید و فیوز جدید را جایگزین آن نمایید.

فیوز ماشین شارژی

نقشه مدار ماشین شارژی بچه گانه

برد ماشین برقی به همراه سایر فطعات الکترونیک آن شامل مدار الکترونیکی ای است، که یک نمونه از آن را در زیر مشاهده می کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل یک تکنسنین برقی می تواند با استفاده از این مدار مشکل را شناسایی کرده و در جهت رفع آن بکوشد. 

نقشه مدار ماشین شارژی

نقشه مدار موتور شارژی کودک

همانطور که گفتیم اکثر اجزای الکتریکی ماشین و موتور شارژی یکی هستند. برای به حرکت درآوردن ماشین و موتور برقی کودک می توان از راه های مختلفی مدار تشکیل داد. دانشجویان و متخصصان رشته برق این موضوع را بهتر متوجه می شوند. علاوه بر این هر مدل ماشین یا موتور شارژی می تواند  امکانات خاص خود را داشته باشد. امکاناتی چون بلوتوث و چراغ ها و … بنابراین در مدلهای مختلف ماشین و موتور شارژی کودک  مدارهای متفاوتی ممکن است به کار گرفته شود. 
در زیر یک نمونه از مدار موتور برقی کودک را مشاهده می کنید.  

مدار موتور شارژی کودک

آموزش سیم کشی موتور شارژی

همانطور که گفته ایم، موتورها و ماشین شارژی کودک ذر قطعات الکترونیکی و سیم کشی تفاوت چندانی باهم ندارند. همه قطعات و نحوه تعویض آنها را که برای ماشین های شارژی بیان کردیم می توانید برای موتورهای شارژی هم استفاده کنید.

نقشه سیم کشی ماشین شارژی دو موتوره

مدل سیم کشی که مشاهده می کنید تقریبا مشابه مدل قبلی است که باهم بررسی کردیم. با این تفاوت که فقط سیم های خارج شده از یک سمت را می بینید و باتری و موتور در اینجا ذکر نشده است. 
همچنین می توانید انشعاب سیم ها برای چراغ ها و بخش های مختلف پخش کننده ی موزیک را مشاهده کنید. در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات ماشین شارژی می توانید از طریق لینک زیر اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

نقشه سیم کشی ماشین شارژی دو موتوره

نمای شماتیک سیم کشی ماشین شارژی کودک

در تصاویر بالا نمای شماتیک از دو سیم کشی مختلف را مشاهده می کنید. در سمت راست سیم کشی ماشین شارژی با دو موتور 12 ولت است و در سمت چپ سیم کشی ماشین برقی با دو باتری 6 ولت است. البته استفاده از دو باطری خیلی رایج نیست ولی برای تقویت ماشین های شارژی یا کاهش قدرت آنها می توان با سری و موازی کردن باتری و موتور این کار را انجام داد.

 

جمع بندی

تعمیر ماشین برقی کودک

در پایان بیایید مروری داشته باشیم بر آنچه که گفته شد. درایور ماشین برقی کودک محوری ترین نقش را در بین قطعات الکترونیکی ماشین برقی دارد. همه ی قطعات باید به نحوی به برد مرتبط شوند تا دستورات موردنیاز برای عملکرد خود را دریافت کنند. 
همانطور که در تصویر اول می بینید در یک سمت آن باتری، موتور و پورت شارژر وجود دارد. منفی باتری به پورت شارژر و مثبت آن از طریق فیوز  به برد وصل می شود. دو موتور 12 ولت آن هر کدام جداگانه توسط دو سیم به برد متصل شده اند. 

در سمت دیگر این سیم کشی، پدال گاز و یکی از سیم های سوئیچ روشن خاموش به دسته دنده متصل شده اند.  سایر سیم های موجود همگی وارد برد اصلی شده اند. رایج ترین مشکلات قطعات ماشین شارژی مربوط به قطعی یا خوردگی همین سیم ها می باشد. به همین علت در صورت بروز مشکل شما خودتان می توانید با باز کردن قطعات و بررسی سیم ها مشکل خود را پیدا کنید. برای این کار می توانید به صفحه ی تعمیرات ماشین برقی کودک در لینک زیر مراجعه کنید.

شماره تماس جهت دریافت مشاوره :

021-91301404

09194088807

آدرس واحد مرکزی : تهران – میدان هفت تیر – خیابان بختیار- کوچه موسوی – پلاک 70
آدرس واحد تعمیرات : تهران – بزرگراه سردار سلیمانی – بعد از خیابان حسن بنا – نبش احمدی پلاک 30

💭 نظرات و تجربیات شما عزیزان برای ما بسیار ارزشمند است و همچنین می‌تواند به دیگر عزیزان در انتخاب تصمیم مناسب کمک کند . 💭

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.9]

3 دیدگاه در “نقشه سیم کشی ماشین شارژی

 1. مرادی گفت:

  سلام چقدر خوب و مفید بود ممنون از شما

  1. asadi گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون از نگاه زیباتون

 2. علی گفت:

  عالی بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.