وبلاگ, آموزش

نقشه سیم کشی و پک کردن باتری اسکوتر برقی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

نقشه سیم کشی و پک کردن باتری اسکوتر برقی

آیا می دانید باتری اسکوتر برقی چگونه ساخته می شود؟ درون باتری دقیقا چه چیزهایی وجود دارد؟ باطری اسکوتر چگونه انرژی خود را برای به حرکت درآوردن اسکوتر منتقل می کند؟ باتری اسکوتر در کجای آن قرار دارد؟ این ها سوالات بسیاری از مشتریان ما است. با هم اینجا به طور کامل به این سوالات پاسخ می دهیم.

باتری اسکوتر برقی

اسکوترهای برقی در ایران فعلا بیشتر جنبه ی تفریحی دارند. در بین مدل های مختلف اسکوتر برقی هاوربردها مناسبترین گزینه برای تفریح و سرگرمی جوانان و کودکان به حساب می آیند و اکثر مردم به دنبال خرید و تهیه ی این مدل از اسکوتر ها می باشند. به همین علت معمولا از واژه ی هاوربرد کمتر استفاده می شود و به آن ها همان اسکوتر برقی می گویند. باتری های اسکوترهای دیگر مانند باتری اسکوتر برقی شیائومی با هاوربردها تفاوت دارند. ما اینجا درباره ی باتری هاوربردها یا اسکوترهای برقی خودتعادل صحبت خواهیم کرد.

باتری اسکوتر شارژی در کجای آن قرار دارد؟

 اگر اسکوتر را روبروی خود قرار دهید و قاب آن را باز کنید مشاهده می کنید که باتری در سمت چپ روی شاسی اسکوتر قرار گرفته است. یک قاب محافظ روی باتری نصب می شود تا لقی نداشته باشد. و کابل باتری هم به پورت مخصوص آن روی برد متصل می شود. یک کابل از باتری خارج می شود که مستقیما به برد اصلی متصل می گردد.

باتری اسکوتر برقی چند ولت و چند آمپر است؟

رایج ترین باتری های اسکوتر شارژی موجود در بازار 36 ولت و 42 ولت است. آمپر یا همان ظرفیت باتری های اسکوتر برقی هم 4400 میلی آمپر می باشد. اگر به پک باتری 2200 میلی آمپری برخوردید باید 2 عدد از آنها برای اسکوتر خود تهیه کنید.

باتری اسکوتر برقی چگونه ساخته می شود؟

این اسباب بازی های هیجان انگیز برای تامین نیروی محرکه ی خود از پک باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند. هر باتری اسکوتر شامل ده یا 20 عدد سلول لیتیوم یونی می باشد. باهم به بررسی باتری های لیتیوم یونی می پردازیم.

آیا می دانید بهترین باتری اسکوتر برقی کدام است؟

سلول باتری لیتیوم یون اسکوتر برقی

باتری های لیتیوم یونی امروزه از بهترین و رایج ترین باتری های مورد استفاده در لوازم الکترونیکی قابل حمل می باشند. این باتری ها معمولا ولتاژی بین 3.6 ولت الی 4.2 ولت دارند. برای دستگاه های کوچک می توان از یک سلول یا دو سلول آنها با هم استفاده کرد. اما برای دستگاه های بزرگ تر باید تعداد زیادی از این سلول ها را به همراه برد باتری پک کرد که از پیچیدگی بیشتری برخودار است. مدل رایج باتری های لیتیوم یونی موجود در بازار را 18650 می نامند. در تصویر زیر می توانید ساختار باتری های لیتیوم یون را مشاهده کنید. 

چگونه باتری اسکوتر برقی بسازیم؟

باتری های اسکوترهای برقی در دو نوع پک 10 سلولی و 20 سلولی ساخته می شوند. پک های 20 سلولی رایج تر هستند و اگر پک 10 سلولی هم بخرید باید دو عدد بخرید و آن ها را به طور موازی به یکدیگر متصل کنید. برای ساخت این پک ها، سلولهای باتری لیتیوم یونی را به صورت سری و موازی به همدیگر وصل می کنند. همانطور که گفتیم پک های باتری 36 ولت و 42 ولت در بازار وجود دارد. برای ساخت پک های 36 ولتی از سلولهای 3.6 ولت و برای پک های 42 ولتی از پک های 4.2 ولتی استفاده می کنند. بدین منظور 10 سلول باتری را به صورت سری باهم می بندند. اگر کمی اطلاعات الکترونیکی داشته باشید می دانید که سری بستن باتری ها باعث افزایش ولتاژ آن ها می شود.

چرا باید پک باتری اسکوتر برقی 20 سلولی باشد؟

شاید بگویید خب با 10 سلول ما به ولتاژ مورد نظر رسیدیم. چرا باید 20 سلول استفاده کنیم؟ دلیل این کار به ظرفیت باتری برمی گردد. ظرفیت باتری یعنی همان پارامتری که تعیین می کند اسکوتر برقی با یک بار شارژ چه مدت زمان کار کند. برای افزایش ظرفیت پک باتری باید یک دسته سلول یا یک پک جداگانه را به صورت موازی با باطری متصل کرد. با اتصال موازی باتری ها ولتاژ تغییر نخواهد کرد و به ظرفیت مجموعه باتری اضافه خواهد شد. در غیر اینصورت و اگر پک باتری ده سلولی خریداری کنید اسکوتر شما زود به زود شارژ خالی خواهد کرد. سلول ها را با لحیم کاری به یکدیگر متصل می کنند و در نهایت برای اینکه همه ی سلول ها به یک میزان شارژ شوند از برد باتری استفاده می شود.

پک باتری لیتیوم یونی اسکوتر برقی

برد باتری چیست؟

برد باتری یک برد محافظتی است که علاوه بر شارژ یکسان همه ی سلول های باتری از باتری در برابر اضافه ولتاژ در هنگام شارژ، کاهش ولتاژ در هنگام دشارژ، اتصال کوتاه و افزایش دما محافظت می‌کند. برای وصل کردن برد به پک باتری به ترتیب از کمترین ولتاژ به وسیله ی سیم های ارتباطی وصل می گردد. باتری ها را می توان به وسیله سیم یا لحیم کاری به برد وصل کرد. در تصویر زیر نحوه اتصال برد به باتری ها را می توانید مشاهده کنید. 

باتری اسکوتر برقی ارزان

قیمت باتری های اسکوتر برقی در فروشگاه های مختلف تفاوت چندانی ندارد. اما ممکن است در دو حالت شما به باتری ای بربخورید که قیمت بسیار ارزان تری نسبت به بقیه داشته باشد. یکی از این دلایل می تواند پک های باتری باشد. همانطور که گفتیم ما هم پک های باتری 10 سلولی داریم و هم پک های 20 سلولی. برای استفاده از اسکوتر برقی باید حتما از یک پک 20 سلولی یا دو پک 10 سلولی استفاده کرد. بنابراین یکی از دلایل می تواند ده سلولی بودن پک باشد. دلیل دیگر آن است که برخی فروشندگان پک های باتری را با لیبل ها و برچسب های جعلی با قیمت پایین می فروشند. به طور مثال باتری اسکوتر برقی سامسونگ در بازار دیده می شود. اما باید بدانید که باتری اسکوتر برقی سامسونگ وجود خارجی ندارد. بلکه شرکت سامسونگ فقط باتری های لیتیوم یونی را تولید می کند و پک کردن و برد باتری از جانب شرکت سامسونگ نمی باشد. پس در هنگام خرید باتری حتما به این نکات توجه کنید.

نکات مهم درباره ی باتری اسکوتر برقی

در پایان برخی از سوالات معمول مخاطبان را پاسخ خواهیم داد.

چقدر طول می کشد تا باتری اسکوتر برقی شارژ شود؟

باتری های اسکوتر برقی خود تعادل معمولا بین 2 الی 3 ساعت زمان برای شارژ شدن نیاز دارند.

آیا می شود باتری اسکوتر برقی را تقویت کرد؟

بله می شود، اما نه خیلی زیاد. برای تقویت پم باتری، چه ولتاژ و چه آمپر آن باید سلول های باتری را افزایش داد. هاوربردها چون فضای خیلی زیادی ندارند نمی توان تعداد زیادی سلول به آن ها اضافه کرد.

عمر باتری اسکوتر برقی چقدر است؟

باتری های اسکوتر شارژی معمولا تا 800 سیکل یا سه سال کار می کنند. منظور از سیکل همان تعداد دفعات شارژ است.

آیا از هر شارژری می توان برای باتری اسکوتر برقی استفاده کرد؟

 برای شارژ کردن باتری اسکوتر برقی باید حتما ولتاژ و آمپر شارژر با باتری یکی باشد. بهتر است از همان جایی اسکوتر و باتری خود را تهیه کرده اید شارژر را نیز بگیرید. در این حالت احتمال بروز مشکل کم می شود. اما همچنین شما می توانید از هر شارژری که ولتاژ و آمپر آن با باتری یکی باشد و سوکت آن به اسکوتر بخورد استفاده کنید. البته حتی اگر سوکت آن به پورت اسکوتر نخورد می توانید باتری را از جای خود در آورده و آن را به صورت دستی شارژ کنید.

چه زمانی دلیل خرابی اسکوتر باتری آن است؟

اگر این اتفاقات برای اسکوتر شما افتاد می توانید بفهمید که مشکل از باتری است:

زود خالی شدن شارژ باتری
خاموش شدن ناگهانی اسکوتر وقتی در حال استفاده از آن هستید.
شارژ نشدن باتری وقتی به شارژر متصل است.
شارژ شدن سریع تر از حد معمول باتری

در ادامه شما را دعوت می کنیم به تماشای ویدئوی آموزشی برررسی پک باتری اسکوتر برقی

فیلم پک باتری اسکوتر برقی

شماره تماس جهت دریافت مشاوره :

09194088807

آدرس واحد مرکزی : تهران – میدان هفت تیر – خیابان بختیار- کوچه موسوی – پلاک 70
آدرس واحد تعمیرات : تهران – بزرگراه سردار سلیمانی – بعد از خیابان حسن بنا – نبش احمدی پلاک 30

💭 نظرات و تجربیات شما عزیزان برای ما بسیار ارزشمند است و همچنین می‌تواند به دیگر عزیزان در انتخاب تصمیم مناسب کمک کند . 💭

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

2 دیدگاه در “نقشه سیم کشی و پک کردن باتری اسکوتر برقی

 1. علی گفت:

  سلام وقت بخیر. خیلی بدردبخور بود. ممنون که انقدر جماع راجع به همه چیز اسکوتر برقی توضیح میدین

  1. asadi گفت:

   سلام وقت بخیر
   خوشحالیم مطالب براتون مفید بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.