وبلاگ

0 تا 100 باتری اسکوتر برقی

باطری اسکوتر برقی

هر آنچه قبل از خرید باطری اسکوتر برقی باید بدانید

همه چیز به سمت برقی شدن پیش می رود. این موضوع اهمیت باتری ها را هر روز بیشتر از قبل می کند. اسکوتر برقی از مدرن ترین وسایل تفریح و رفت و آمد نیز برای حرکت کردن از باتری استفاده می کند. با ما همراه باشید، تا هر اطلاعاتی که از باتری های اسکوتر برقی نیاز دارید را اینجا با هم مرور کنیم.

در این مقاله، همه چیزهایی را که در مورد باتری‌های اسکوتر برقی باید بدانید، از جمله انواع، رتبه‌بندی ظرفیت، نحوه افزایش عمر باتری و استفاده و ذخیره‌سازی مناسب را خواهید آموخت.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع باتری اسکوتر برقی روی لینک زیر کلیک کنید

باطری اسکوتر برقی

باتری «مخزن سوخت» اسکوتر برقی شماست. انرژی مصرف شده توسط موتور DC، چراغ ها، کنترلر و سایر لوازم جانبی را ذخیره می کند. اکثر اسکوترهای برقی به دلیل چگالی انرژی و طول عمر عالی، بسته باتری لیتیوم یون دارند. بسیاری از اسکوترهای برقی برای بچه ها و سایر مدل های ارزان قیمت حاوی باتری های سرب اسیدی هستند. در یک اسکوتر بچه گانه، بسته باتری از سلول ها و قطعات الکترونیکی جداگانه تشکیل شده است که سیستم مدیریت باتری(BMS)  نامیده می شود. 

بسته‌های باتری بزرگ‌تر ظرفیت بیشتری دارند که بر حسب وات ساعت اندازه‌گیری می‌شوند و به اسکوتر برقی اجازه می‌دهند بیشتر حرکت کنند. با این حال، آنها همچنین اندازه و وزن اسکوتر را افزایش می دهند و باعث می شود آن را کمتر قابل حمل کنند. علاوه بر این، باتری‌ها یکی از گران‌ترین اجزای اسکوتر هستند و هزینه کلی نیز بر این اساس افزایش می‌یابد.

باطری اسکوتر برقی

بسته‌های باتری اسکوتر الکترونیکی از سلول‌های باتری جداگانه ساخته شده‌اند. به طور خاص، آنها از سلول های 18650 ساخته شده اند. ابعاد این سلول ها 18 * 65 میلی متر است.

سلول های باتری از 3.0 ولت (0٪ شارژ) تا 4.2 ولت (100٪ شارژ) کار می کنند.

انواع باطری اسکوتر برقی

در ادامه سه نوع از باتری های اسکوتر برقی را معرفی خواهیم کرد. البته اکثر اسکوترهای شارژی از باتری های لیتیوم یون استفاده می کنند. در این مقاله نیز غیر از معرفی باتری های دیگر هر جا حرف از باتری اسکوتر زدیم منظور همین باتری های لیتیوم یونی است.

باتری لیتیوم یون اسکوتر برقی

باطری لیتیوم یون اسکوتر برقی

باتری های لیتیوم یون از بسیاری از مواد شیمیایی استفاده می کنند که دارای یون لیتیوم هستند. این مواد در زیر آمده است:

 1. اکسید منگنز لیتیوم (LiMn2O4)؛ با نام مستعار: IMR، LMO،
 2. لی-منگنز لیتیوم منگنز نیکل (LiNiMnCoO2)؛ با نام مستعار INR،
 3.  NMCLithium نیکل کبالت اکسید آلومینیوم (LiNiCoAlO2)؛ با نام مستعار NCA،
 4. لیتیوم آلومینیوم
 5. لیتیوم نیکل اکسید کبالت (LiCoO2)؛ 
 6. NCOLithium؛ با نام مستعار ICR، LCO،
 7. فسفات آهن لیتیوم لیتیوم (LiFePO4)؛ با نام مستعار IFR، LFP، Li-phosphate

هر یک از این ترکیبات شیمیایی باتری نشان دهنده تعادل بین ایمنی، طول عمر، ظرفیت و جریان خروجی است.

مهم ترین دلیل محبوبیت باتری های لیتیوم یونی چگالی انرژی بالای آنها است. در مقایسه با وزنی که دارند میزان انرژی قابل توجهی را ارائه می دهند. چگالی انرژی یکی از مهم ترین بحث های انرژی در دنیای امروزی است. بالا بودن عمر این باتری ها دلیل مهمی دیگر برای استفاده ی گسترده ی آنها است.

باتری لیتیوم منگنز (INR، NMC) اسکیت برقی

برخی از اسکوترهای برقی از باتری INR استفاده می کنند. این باتری ظرفیت و جریان خروجی بالایی می دهد. وجود منگنز مقاومت داخلی باتری را کاهش می دهد و در عین حال دمای پایین را حفظ می کند. در نتیجه، این احتمال فرار حرارتی و آتش سوزی را کاهش می دهد.

اسکوترهای برقی WePed GT 50e و Dualtron با این باتری کار می کنند.

باطری اسکوتر برقی اسید سرب

سرب اسید یک ترکیب شیمیایی باتری بسیار قدیمی است که معمولاً در اتومبیل ها و ماشین شارژی استفاده می شود. آنها همچنین در برخی از اسکوترهای برقی وجود دارند. مهمترین آنها اسکوترهای ارزان قیمت کودکان از شرکت هایی مانند Razor است.

باتری های سرب اسیدی دارای مزیت ارزان بودن هستند، اما از چگالی انرژی بسیار ضعیفی رنج می برند، به این معنی که وزن آن ها در مقایسه با مقدار انرژی ذخیره شده بسیار زیاد است. باتری‌های لیتیوم یونی در مقایسه با باتری‌های اسید سرب، حدود 10 برابر چگالی انرژی دارند.

بسته های باطری اسکوتر برقی

برای ساخت یک بسته باتری با ظرفیت صدها یا هزاران وات ساعت، بسیاری از سلول‌های لیتیوم یونی 18650 مجزا در یک ساختار آجر مانند جمع می‌شوند. بسته باتری آجر مانند توسط یک مدار الکترونیکی به نام سیستم مدیریت باتری (BMS) نظارت و تنظیم می شود که جریان برق را به داخل و خارج از باتری کنترل می کند.

سلول های جداگانه در بسته باتری به صورت سری (انتها به انتها) متصل می شوند که مجموع ولتاژ آنها است. به این ترتیب می‌توان اسکوترهایی با بسته‌های باتری 36 ولت، 48 ولت، 52 ولت، 60 ولت یا حتی بزرگ‌تر داشت.

 

پک باتری لیتیوم یون

سپس این رشته های مجزا (بسیاری از باتری ها به صورت سری) به صورت موازی به هم متصل می شوند تا جریان خروجی افزایش یابد. با تنظیم تعداد سلول ها به صورت سری و موازی، سازندگان اسکوتر برقی می توانند ولتاژ خروجی یا حداکثر جریان و ظرفیت آمپر ساعت را افزایش دهند.

تغییر پیکربندی باتری کل انرژی ذخیره شده را افزایش نمی دهد، اما به طور موثر به باتری اجازه می دهد برد بیشتر و ولتاژ کمتری ارائه دهد و بالعکس.

جهت آشنایی با نحوه سیم کشی باتری اسکوتر برقی و پک کردن آن روی لینک زیر کلیک کنید

بهترین برندهای باطری اسکوتر برقی

باتری اسکوتر برقی سامسونگ

سلول‌های لیتیوم یونی در بسته باتری اسکوترهای الکترونیکی توسط تعداد معدودی از شرکت‌های مختلف بین‌المللی ساخته شده‌اند. با کیفیت ترین سلول ها توسط ال جی، سامسونگ، پاناسونیک و سانیو ساخته شده است. این برندها در اسکوترهای گران قیمت استفاده می شوند.

اکثر اسکوترهای برقی مقرون به صرفه دارای بسته های باتری ساخته شده از سلول های عمومی ساخت چین هستند که کیفیت آنها پایینتر است. بنابراین در بازار ایران هم اکثر باتری ها چینی است. اما اسم سامسونگ زیاد به گوش می خورد. این موضوع اکثرا یک ترفند بازاریابی بیشتر نیست.

با این اوصاف در بین باتری های چینی اختلاف کیفیت وجود دارد. سعی کنید این باتری ها را از جای مطمئنی خریداری کنید که به صورت تخصصی در این حوزه کار می کنند.

جهت اطلاع از ویژگی های یک باتری خوب اسکوتر برقی روی لینک زیر کلیک کنید

سوالات و مشکلات متداول درباره باتری اسکوتر شارژی
باتری های اسکوتر برقی چقدر عمر می کنند؟

باتری های اسکوتر برقی بسته به ذخیره سازی، شرایط استفاده و ظرفیت باتری بین 2 تا 4 سال و بین 5000 تا 8000 کیلومتر دوام خواهند داشت. اگر بیشتر از اسکوتر خود استفاده کنید یا آن را به درستی شارژ نکنید، عمر باتری کمتر می شود. مواردی که روی عمر باتری تاثیرگذارند به شرح زیر است:

 1. چگونه باتری خود را شارژ می کنید
 2. چگونه روی اسکوتر سوار می شوید
 3. وزن اسکوتر سوار
 4. فاصله ی استفاده از اسکوتر در روز
 5. محل نگهداری اسکوتر
 6. سطوحی که اسکوتر روی آن حرکت می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره افزایش طول عمر باطری اسکوتر برقی روی لینک زیر کلیک کنید

شارژر باتری اسکوتر برقی

حتما از شارژر مخصوص همان اسکوتر برای شارژر کردن باتری استفاده کنید. ممکن است در خانه چند اسکوتر داشته باشید. به همین علت احتمال قاطی شدن شارژرها وجود دارد. همه اسکوترهای برقی حتی اگر از یک برند باشند لزوما شارژر یکسانی ندارند. روی شارژر هر اسکوتر برچسب بزنید تا اشتباه نکنید.

چرا باتری شارژ نمی شود؟

این موضوع به دو دلیل اتفاق می افتد:

خرابی شارژر اسکوتر برقی

شارژر خود را به پریز وصل کنید. اگر نور سبز شارژر روشن نشد، با ولت متر یا مولتی متر ولتاژ خروجی شارژر خود را اندازه بگیرید. اگر ولتاژ 0 یا کمتر از ولتاژ فرضی باتری شما باشد، باید یک شارژر جدید بخرید.

برای مشاهده قیمت و خرید بهترین شارژرهای اسکوتر برقی روی لینک زیر کلیک کنید

خرابی باطری اسکوتر برقی

باتری را از جای خود خارج کنید. اگر در ظاهر مشکل ندارد، ولتاژ آن را با ولت متر اندازه بگیرید. اگر ولتاژ پایین باشد باید باتری را تعویض کنید.

باتری اسکوتر برقی 36 ولت

باتری اسکوتر برقی 36 ولت و 42 ولت فرقی باهم ندارند. رنج باتری هاوربرد معمولا بین این دو عدد است. اگر جایی اختلاف قیمت بین 36 ولت یا 42 ولت دیدید، دو دلیل ممکن است داشته باشد. یکی اینکه برند باتری ها فرق می کند. و دلیل دیگر ترفند بازاریابی یک فروشگاه است.

باطری اسکوتر برقی ارزان

در ساپتک شاپ باتری اسکوتر برقی به طور مستقیم وارد می شود. به همین علت و عدم وجود واسطه قیمت این مجموعه واقعی و به صرفه است.

باطری اسکوتر برقی قیمت اسکوتر را تعیین می کند

باتری مهم ترین و گران ترین عضو یک اسکوتر شارژی است. بنابراین اگر اسکوتر با قیمت بالایی دیدید، از مدل باتری آن مطلع شوید.

باتری اسکوتر برقی ناین بات

ناین بات یک مدل از اسکوترهای شیائومی است. باتری های باکیفیت این اسکوتر نیز در این مجموعه وجود دارد.

خرید و فروش انواع باتری اسکوتر برقی

در مجموعه ساپتک شاپ که از سال 1394 تاسیس شده است، به صورت تخصصی در حوزه اسکوتر برقی و تمام قطعات آن فعالیت می شود. شما می توانید با خیالی راحت از این مجموعه خرید کنید و از خدمات پس از فروش آن نیز بهره مند شوید.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع باتری های اسکوتر برقی و سایر قطعات اسکوتر روی لینک زیر کلیک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.