وبلاگ, آموزش

راهکارهای افزایش طول عمر باتری اسکوتر برقی، دوچرخه برقی و ماشین شارژی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

چگونه عمر باطری خود را افزایش دهیم؟

با پیشرفت تکنولوژی برقی کردن دستگاه ها یکی از اهداف بشریت امروز شده است. اسکوتر برقی، دوچرخه برقی و ماشین شارژی همگی به نوعی وسیله های تفریحی می باشند که انرژی خود را از باتری دریافت می کنند. بنابراین حفظه و نگه داری این منابع انرژی از اهمیت بالایی برای دارندگان این دستگاه ها به حساب می آید. ما در اینجا به شما مهمترین نکاتی را که باید در مراقبت از باتری خود انجام دهید می گوییم تا طول عمر هر چه بالاتری داشته باشند.

نکات مهم در نگه داری باتری ماشین شارژی

ماشین برقی کودک نه تنها برای کودکان بلکه برای کل خانواده می تواند سرگرم کننده باشد. اما برای آن که بتوانید مدتی طولانی از این سرگرمی هیجان انگیز استفاده کنید باید مراقب باتری آن باشد. باتری های ماشین شارژی با ولتاژ های مختلف در بازار وجود دارد. یکی از نکاتی که به طول عمر باتری  ماشین شارژی کمک می کند راندن ماشین شارژی در سطوح مخصوص به خود است. اگر در سطحی برانیم که خارج از توان ماشین برقی ما باشد به موتور و باتری فشار زیادی وارد می شود و از عمر آن ها می کاهد. همچنین مدت زمان شارژ ماشین های برقی بسیار مهم است. اگر بیش از حد شارژ شوند عمر باتری کاهش خواهد یافت. بیایید سطوح حرکتی و میزان شارژ موردنیاز ماشین های شارژی را از نظر ولتاژ باهم بررسی کنیم.   

باتری 6 ولت: ماشین برقی های 6 ولتی بهتر است فقط روی سطوح صاف و سنگفرش حرکت کنند. باتری های 6 ولتی برای بار اول نیاز به 10 ساعت شارژ و در دفعات بعدی 6 ساعت برای آنها کافیست.

باتری 12 ولتی: ماشین شارژی 12 ولتی می تواند روی سطوح سخت تر تا 8 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرند. این باتری ها 18 ساعت برای اولین شارژ خود نیاز دارند و دفعات بعدی 12 ساعت باید در شارژ بمانند. باتری های 12 ولت معمولا عمر بالاتری دارند.

باتری 24 ولتی: ماشین برقی 24 ولتی هم روی سطوح سخت و هم روی آسفالت تا 24 کیلومتر بر ساعت می تواند سریع برود. عمر باتری های 24 ولت با توجه به اینکه موتورهای متفاوتی با این باتری در ماشین های شارژی استفاده می شود مختلف است.

باتری 12 ولت EURONET

یکی دیگر از عوامل موثر بر عمر باتری دما است. باتری های لیتیومی نسبت به دما حساس هستند. دمای خیلی پایین یا خیلی بالا را نمی توانند تحمل کنند. استفاده طولانی مدت از ماشین شارژی باعث گرم شدن بیش از حد باتری خواهد شد.

از شارژرهای سریع DC استفاده نکنید. هم برد را کاهش می دهد هم عمر باتری را کم می کند. شاید اوایل از سریع شارژ کردن ماشین شارژی خود احساس خوبی به دست آورید، اما در مدت کوتاهی ناچار به تعویض باتری خواهید شد.

پس از شارژ کردن باتری، قبل از سوار شدن کودک در ماشین شارژی اجازه دهید که باتری کاملا خنک شود.

نکات مهم در نگه داری باتری دوچرخه برقی

ایمن ترین راه برای شارژ باتری دوچرخه برقی و کلا هر باتری ای این است که ابتدا شارژر را به باتری وصل کنید و سپس آن را به پریز بزنید. این موضوع باعث ایجاد یک اتصال مناسب می شود و از قوس الکتریکی جلوگیری می کند

باتری را در مکانی خشک، تمیز و معتدل شارژ کنید.

بهترین زمان شارژ برای دوچرخه برقی درست قبل از سوار شدن است. هرگز بلافاصله پس از پیاده شدن از دوچرخه باتری را شارژ نکنید. باتری باید حداقل سی دقیقه بماند تا خنک شود. برای سوار شدن نیز همینکار را انجام دهید و پس از شارژ اجازه بدهید باتری کاملا خنک شود.

اگر شارژر دوچرخه ی شما قطع کن ندارد. حتما تایمر بگیرید. اجازه ندهید باتری بیش از حد شارژ شود. وقتی که باتری کامل شارژ شد اول شارژر را از پریز بکشید و سپس آن را از باتری جدا کنید.

وقتی برای مدتی از دوچرخه برقی خود استفاده نکنید شارژ باتری به مرور خالی می شود. خالی شدن کامل باتری دوچرخه برای باتری بسیار مضر است. حتما حداقل طرفیت باتری را روی 50 درصد نگه دارید و هر چند وقت یکبار آن را چک کنید.

باتری دوچرخه برقی

اگر قصد حمل و نقل دوچرخه را پشت کامیون یا وانت دارید حتما باتری را از دوچرخه جدا کنید. تا از برخورد آب و ضربه های احتمالی در حین حمل جلوگیری شود.

اگر قصد استفاده از دوچرخه برقی خود را برای مدت زمان طولانی ندارید و آن ها را بیرون از خانه در گاراژ یا سوله نگه داری می کنید، باتری را از دوچرخه جدا کرده و به خانه بیاورید. این باتری ها توان تحمل دماهای خیلی پایین یا خیلی بالا را ندارند و بهترین دما برای نگهداری آنها همان دمای خانه است.

باتری را در مکانی خشک نگه داری کنید. اگر نزدیک کتری بگذارید. رطوبت حاصل از آن به باتری شما آسیب جدی خواهد رساند. همچنین نباید احتمال ضربه خوردن در آن مکان وجود داشته باشد.

شارژ باتری را در بین نگه دارید. اگر کاملا خالی شود به قسمت های داخلی باتری آسیب خواهد رسید. و اگر زیادی پر شود سلول های باتری را تحت فشار قرار می دهد. بنابراین بهتر است شارژ باتری را در میانه نگه دارید. بین 50 الی 60 درصد.

در زمان و دماهای زیر صفر راندن دوچرخه برقی می تواند به باتری آسیب برساند. برای جلوگیری از این اتفاق و کاهش تاثیر سرما بر باتری و همچنین جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب باتری را با پوششی مناسب بپوشانید.

هر از چندگاهی اتصالات باتری و کنترلر را تمیز کنید. این موضوع می تواند خطر اتصال کوتاه و آسیب های مختلف به باتری را کاهش دهد.

نکات مهم در نگه داری باتری اسکوتر برقی

اسکوتر ۶٫۵ اینچ طرح اسمارت

باتری را کاملا خالی نکنید.

یکی از راه هایی که باعث می شود باتری اسکوتر برقی دوام بیشتری داشته باشد این است که هرگز آن را کاملا خالی نکنید. تخلیه کامل باتری و شارژ مجدد ممکن است برای برخی دستگاه ها خوب باشد، اما در مورد باتری های اسکوتر برقی اینطور نیست. سعی کنید همیشه باتری را بالای 10 تا 40 درصد نگه دارید.

هنگام سواری و بالارفتن از شیب های تند به اسکوتر خود فشار بیشتری وارد نکنید. توقع بالا رفتن از هر شیبی را از اسکوتر خود نداشته باشید. مخصوصا اگر اسکوتر شما آفرود نباشد. انجام این کارها باعث مصرف بیشتر باتری و تخلیه ی سریع تر آن می شود. تخلیه ی سریع باتری یعنی افزایش تعداد سیکل های باتری و کاهش عمر آن. برای جلوگیری از تخلیه باتری همواره پس از استفاده از اسکوتر آن را به شارژ بزنید.

اسکوتر برقی خود را به طور منظم شارژ کنید.

شارژر کردن باتری به دفعات زیاد نه تنها از خالی شدن باتری جلوگیری می کند، بلکه عمر باتری را به حداکثر می رساند. حتی اگر پس از یک روز کامل سواری، هنوز مقدار زیادی شارژ باتری اسکوتر باقی مانده است، آن را در پایان روز به شارژ بزنید. به این موضوع فکر کنید: آدمی که سه بار در روز غذا می خورد انرژی و عملکرد خوبی در طول روز دارد. ولی آدمی که فقط یک وعده در روز بخورد انرژی او به مرور تحلیل می رود و کارایی خوبی نخواهد داشت.

باتری را بیش از حد شارژ نکنید.

همانطور که مهم است باتری را به طور مکرر شارژ کنید، به همان اندازه مهم است که آن را بیش از حد شارژ نکنید. شرکت ها برای شارژ باتری میانگین زمانی را اعلام می کنند. حتما با به پایان رسیدن زمان شارژر را از پریز جدا کنید. اگر باتری شما بیشتر از مدت زمان توصیه شده شارژ می شود، ممکن است، ممکن است باتری اسکوتر برقی شما معیوب باشد یا عمر آن به پایا رسیده باشد و باید آن را تعویض کنید.

باتری اسکوتر برقی

باتری را همیشه در یک حد شارژی نگه دارید

حتی اگر قرار است برای مدت طولانی از اسکوتر خود استفاده نکنید حتما شارژ باتری را تا 40-50 درصد نگه دارید. باتری های لیتیوم یونی زمانی که شارژ ذخیره دارند بیشتر دوام می آورند. حداقل هر 30 روز یکبار باتری خود را شارژ کنید. با این کار باتری ظرفیت و عملکرد خود را حفظ خواهد کرد.

از شارژر مناسب استفاده کنید. برخی از مشتریان ترجیح می دهند شارژر را پس از خرید اسکوتر و از مکانی دیگر و با قیمتی ارزان تر بگیرند. اما استفاده از شارژری که برای باتری شما در نظر گرفته نشده است، می تواند به باتری آسیب برساند و عمر آن را کاهش دهد. ممکن است باتری را کم یا بیش از حد شارژ کند، به خصوص اگر مشخصات مناسی که باتری شما نیاز دارد را نداشته باشد.

باتری  را در دمای مناسب نگه دارید.

با قرار دادن اسکوتر برقی یا باتری آن به صورت جداگانه در دمای مناسب، عمر باتری را به حداکثر برسانید. دمای مخصوص هر باتری معمولا در دفترچه راهنمای محصول نوشته شده است. اگر این طور نبود فقط سعی کنید در دمای خیلی گرم و خیلی سرد نباشد. دمای ایده آل دمایی است که انسان می تواند تحمل کند. بنابراین از قرار دادن اسکوتر خود زیر نور مستقیم خورشید یا در بیرون از خانه در طول زمستان جدا خودداری کنید.

شماره تماس جهت دریافت مشاوره :

09194088807

آدرس واحد مرکزی : تهران – میدان هفت تیر – خیابان بختیار- کوچه موسوی – پلاک 70
آدرس واحد تعمیرات : تهران – بزرگراه سردار سلیمانی – بعد از خیابان حسن بنا – نبش احمدی پلاک 30

💭 نظرات و تجربیات شما عزیزان برای ما بسیار ارزشمند است و همچنین می‌تواند به دیگر عزیزان در انتخاب تصمیم مناسب کمک کند . 💭

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

2 دیدگاه در “راهکارهای افزایش طول عمر باتری اسکوتر برقی، دوچرخه برقی و ماشین شارژی

 1. مهدی گفت:

  سلام روز خوش. مفید و کاربردی بود

  1. asadi گفت:

   سلام
   ممنون از نگاه زیباتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.