وبلاگ

اسکوتر برقی چقدر شارژ نگه می دارد؟

اسکوتر برقی چقدر شارژ نگه می دارد؟

نحوه شارژ اسکوتر برقی و مدت زمان شارژ اسکوتر برقی

هاوربردها که کوچکترین نوع اسکوتر برقی هستند 2 الی 3 ساعت نیاز به شارژ شدن دارند تا بتوانند 40 دقیقه الی 1 ساعت حرکت کنند. سایر اسکوترها زمان شارژ برابر یا بالاتری نسبت به هاوربردها دارند ولی مدت زمان نگاه داری شارژ آن ها بالاتر است. با ما همراه باشید تا مدت زمان شارژ انواع اسکوتر و مدت نگه داری شارژ و نحوه شارژ آنها را با هم ببینیم.

باطری اسکوتر برقی

باتری «مخزن سوخت» اسکوتر برقی شماست. انرژی مصرف شده توسط موتور DC، چراغ ها، کنترلر و سایر لوازم جانبی را ذخیره می کند. اکثر اسکوترهای برقی به دلیل چگالی انرژی و طول عمر عالی، بسته باتری لیتیوم یون دارند. بسیاری از اسکوترهای برقی برای بچه ها و سایر مدل های ارزان قیمت حاوی باتری های سرب اسیدی هستند. در یک اسکوتر بچه گانه، بسته باتری از سلول ها و قطعات الکترونیکی جداگانه تشکیل شده است که سیستم مدیریت باتری(BMS)  نامیده می شود. 

بسته‌های باتری بزرگ‌تر ظرفیت بیشتری دارند که بر حسب وات ساعت اندازه‌گیری می‌شوند و به اسکوتر برقی اجازه می‌دهند بیشتر حرکت کنند. با این حال، آنها همچنین اندازه و وزن اسکوتر را افزایش می دهند و باعث می شود آن را کمتر قابل حمل کنند. علاوه بر این، باتری‌ها یکی از گران‌ترین اجزای اسکوتر هستند و هزینه کلی نیز بر این اساس افزایش می‌یابد.

باطری اسکوتر برقی

جهت مشاهده تمام مدل های باتری اسکوتر برقی روی دکمه ی زیر کلیک کنید

بسته های باطری اسکوتر برقی

برای ساخت یک بسته باتری با ظرفیت صدها یا هزاران وات ساعت، بسیاری از سلول‌های لیتیوم یونی 18650 مجزا در یک ساختار آجر مانند جمع می‌شوند. بسته باتری آجر مانند توسط یک مدار الکترونیکی به نام سیستم مدیریت باتری (BMS) نظارت و تنظیم می شود که جریان برق را به داخل و خارج از باتری کنترل می کند.

سلول های جداگانه در بسته باتری به صورت سری (انتها به انتها) متصل می شوند که مجموع ولتاژ آنها است. به این ترتیب می‌توان اسکوترهایی با بسته‌های باتری 36 ولت، 48 ولت، 52 ولت، 60 ولت یا حتی بزرگ‌تر داشت.

 

سپس این رشته های مجزا (بسیاری از باتری ها به صورت سری) به صورت موازی به هم متصل می شوند تا جریان خروجی افزایش یابد. با تنظیم تعداد سلول ها به صورت سری و موازی، سازندگان اسکوتر برقی می توانند ولتاژ خروجی یا حداکثر جریان و ظرفیت آمپر ساعت را افزایش دهند.

تغییر پیکربندی باتری کل انرژی ذخیره شده را افزایش نمی دهد، اما به طور موثر به باتری اجازه می دهد برد بیشتر و ولتاژ کمتری ارائه دهد و بالعکس.

پک باتری لیتیوم یون

جهت اطلاع از نقشه سیم کشی اسکوتر برقی و پک کردن باتری اسکوتر روی دکمه مقابل کلیک کنید

باتری های اسکوتر برقی چقدر عمر می کنند؟

باتری های اسکوتر برقی بسته به ذخیره سازی، شرایط استفاده و ظرفیت باتری بین 2 تا 4 سال و بین 5000 تا 8000 کیلومتر دوام خواهند داشت. اگر بیشتر از اسکوتر خود استفاده کنید یا آن را به درستی شارژ نکنید، عمر باتری کمتر می شود. مواردی که روی عمر باتری تاثیرگذارند به شرح زیر است:

  1. چگونه باتری خود را شارژ می کنید
  2. چگونه روی اسکوتر سوار می شوید
  3. وزن اسکوتر سوار
  4. فاصله ی استفاده از اسکوتر در روز
  5. محل نگهداری اسکوتر
  6. سطوحی که اسکوتر روی آن حرکت می کند.

نکات مهم در نگه داری باتری اسکوتر برقی

باتری را کاملا خالی نکنید.

یکی از راه هایی که باعث می شود باتری اسکوتر برقی دوام بیشتری داشته باشد این است که هرگز آن را کاملا خالی نکنید. تخلیه کامل باتری و شارژ مجدد ممکن است برای برخی دستگاه ها خوب باشد، اما در مورد باتری های اسکوتر برقی اینطور نیست. سعی کنید همیشه باتری را بالای 10 تا 40 درصد نگه دارید.

هنگام سواری و بالارفتن از شیب های تند به اسکوتر خود فشار بیشتری وارد نکنید. توقع بالا رفتن از هر شیبی را از اسکوتر خود نداشته باشید. مخصوصا اگر اسکوتر شما آفرود نباشد. انجام این کارها باعث مصرف بیشتر باتری و تخلیه ی سریع تر آن می شود. تخلیه ی سریع باتری یعنی افزایش تعداد سیکل های باتری و کاهش عمر آن. برای جلوگیری از تخلیه باتری همواره پس از استفاده از اسکوتر آن را به شارژ بزنید.

اسکوتر برقی خود را به طور منظم شارژ کنید.

شارژر کردن باتری به دفعات زیاد نه تنها از خالی شدن باتری جلوگیری می کند، بلکه عمر باتری را به حداکثر می رساند. حتی اگر پس از یک روز کامل سواری، هنوز مقدار زیادی شارژ باتری اسکوتر باقی مانده است، آن را در پایان روز به شارژ بزنید. به این موضوع فکر کنید: آدمی که سه بار در روز غذا می خورد انرژی و عملکرد خوبی در طول روز دارد. ولی آدمی که فقط یک وعده در روز بخورد انرژی او به مرور تحلیل می رود و کارایی خوبی نخواهد داشت.

باتری را بیش از حد شارژ نکنید.

همانطور که مهم است باتری را به طور مکرر شارژ کنید، به همان اندازه مهم است که آن را بیش از حد شارژ نکنید. شرکت ها برای شارژ باتری میانگین زمانی را اعلام می کنند. حتما با به پایان رسیدن زمان شارژر را از پریز جدا کنید. اگر باتری شما بیشتر از مدت زمان توصیه شده شارژ می شود، ممکن است، ممکن است باتری اسکوتر برقی شما معیوب باشد یا عمر آن به پایا رسیده باشد و باید آن را تعویض کنید.

باتری را همیشه در یک حد شارژی نگه دارید

حتی اگر قرار است برای مدت طولانی از اسکوتر خود استفاده نکنید حتما شارژ باتری را تا 40-50 درصد نگه دارید. باتری های لیتیوم یونی زمانی که شارژ ذخیره دارند بیشتر دوام می آورند. حداقل هر 30 روز یکبار باتری خود را شارژ کنید. با این کار باتری ظرفیت و عملکرد خود را حفظ خواهد کرد.

از شارژر مناسب استفاده کنید. برخی از مشتریان ترجیح می دهند شارژر را پس از خرید اسکوتر و از مکانی دیگر و با قیمتی ارزان تر بگیرند. اما استفاده از شارژری که برای باتری شما در نظر گرفته نشده است، می تواند به باتری آسیب برساند و عمر آن را کاهش دهد. ممکن است باتری را کم یا بیش از حد شارژ کند، به خصوص اگر مشخصات مناسی که باتری شما نیاز دارد را نداشته باشد.

باتری  را در دمای مناسب نگه دارید.

با قرار دادن اسکوتر برقی یا باتری آن به صورت جداگانه در دمای مناسب، عمر باتری را به حداکثر برسانید. دمای مخصوص هر باتری معمولا در دفترچه راهنمای محصول نوشته شده است. اگر این طور نبود فقط سعی کنید در دمای خیلی گرم و خیلی سرد نباشد. دمای ایده آل دمایی است که انسان می تواند تحمل کند. بنابراین از قرار دادن اسکوتر خود زیر نور مستقیم خورشید یا در بیرون از خانه در طول زمستان جدا خودداری کنید.

بهترین برندهای باطری اسکوتر برقی

باتری اسکوتر برقی سامسونگ

سلول‌های لیتیوم یونی در بسته باتری اسکوترهای الکترونیکی توسط تعداد معدودی از شرکت‌های مختلف بین‌المللی ساخته شده‌اند. با کیفیت ترین سلول ها توسط ال جی، سامسونگ، پاناسونیک و سانیو ساخته شده است. این برندها در اسکوترهای گران قیمت استفاده می شوند.

اکثر اسکوترهای برقی مقرون به صرفه دارای بسته های باتری ساخته شده از سلول های عمومی ساخت چین هستند که کیفیت آنها پایینتر است. بنابراین در بازار ایران هم اکثر باتری ها چینی است. اما اسم سامسونگ زیاد به گوش می خورد. این موضوع اکثرا یک ترفند بازاریابی بیشتر نیست.

با این اوصاف در بین باتری های چینی اختلاف کیفیت وجود دارد. سعی کنید این باتری ها را از جای مطمئنی خریداری کنید که به صورت تخصصی در این حوزه کار می کنند.

باتری اسکوتر برقی خوب را چگونه تشخیص دهیم؟

برای باتری خوب سعی کنید ابتدا از فروشگاهی خرید کنید که معتبر باشد و یا سایتی که دارای نماد الکترونیکی است و به شما مهلت تست می دهند. مهلت تست به این خاطر مهم است که باتری ها اگر مشکلی داشته باشند در چند روز اول مصرف نشان می دهند.

مدت زمان شارژ اوليه اسكوتر برقی چقدر می باشد؟

به محض تعويض باتري يا خريد اسكوتر برقي ، دستگاه تان را به مدت ٣ ساعت داخل شارژ بگذاريد. حتي اگر چراغ شارژ روي دستگاه هم سبز شد به هيچ عنوان شارژر را جدا نكنيد.

روش شارژ اسکوتر برقی چگونه است؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که اسکوتر برقی چگونه شارژ می شود؟ زمانی که اسکوتر برقی هشدار شارژ می دهد، باید دست از سواری آن بکشید و آن را به شارژ بزنید. برای این کار باید حتما شارژر هم ولتاژ با باتری را داشته باشید. کنار دکمه ی پاور اسکوتر پرت شارژ وجود دارد. شارژر را به آن بزنید و سر دیگرش را به پریز وصل نمائید. 
وقتی شارژر را به اسکوتر وصل می کنید چراغ شارژ آن به رنگ قرمز در می آید. زمانی که چراغ شارژ سبز شد باید اسکوتر را از شارژ بکشید. اگر بیش از این مقدار در شارژ بماند باتری آسیب خواهد دید. 

مدت زمان شارژ اسكوتر برقی چقدر است؟

زمانی که چراغ هشدار شارژ روشن شد باید دست از اسکوتر سواری بکشید و آن را به شارژ بزنید. پس از اتصال به شارژ حدودا بین 2 الی 3 ساعت طول می کشد تا یک اسکوتر کامل شارژ شود و رنگ چراغ آن سبز شود. پس از سبز شدن چراغ سریعا اسکوتر را از شارژ بکشید.

نحوه صحیح شارژ اسکوتر برقی

اسکوتر برقی چقدر شارژ نگه می دارد؟

شرکت های سازنده اسکوتر برقی برای این پارامتر همواره اعدادی را در کاتالوگ های خود ذکر می کنند. هر شرکت میزان شارژی که یک اسکوتر می تواند نگه دارد را به نحوی در کاتالوگ های خود بیان می کنند. برخی این میزان را با حداکثر مسافت طی شده می سنجند. برخی دیگر با مدت زمانی که اسکوتر می تواند با یک بار شارژ حرکت کند را بیان می کنند. در هر صورت اعدادی که شرکت ها عنوان می کنند برای شرایط کاملا نرمال است. 
اما همیشه این شرایط نرمال وجود ندارد و عواملی هستند که بر میزان شار نگه داری اسکوتر تاثیر گذارند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم. 

جهت مشاهده تمام مدل های شارژر اسکوتر برقی روی دکمه ی زیر کلیک کنید

تاثیر سطح بر مدت نگه داری شارژ اسکوتر برقی

یکی از موثرترین عوامل تاثیر گذار روی شارژ باتری های اسکوتر برقی سطحی است که اسکوتر روی آن حرکت می کند. بهترین سطح سطحی است که هیچ گونه ناهمواری و زبری ای نداشته باشد. مانند سرامیک و پارکت. سطح سرامیک از پارکت هم برای اسکوتر سواری مناسب تر است و در واقع سرامیک بهترین سطح برای اسکوتر سواری است و سعی کنید در اکثر مواقع روی این سطح به بازی و تفریح بپردازید. فرش را می توان بدترین سطح برای اسکوتر سواری دانست که از عمر موتورها و باتری اسکوتر می کاهد. آسفالت و جاده های خاکی پر چاله و چوله نیز از بدترین سطوح برای اسکوتر سواری هستند.

تاثیر وزن بر مدت زمان شارژ اسکوتر برقی

هر چقدر وزن اسکوتر سوار کمتر باشد به باتری اسکوتر فشار کمتری وارد می شود و شارژ آن دیرتر خالی می شود. البته اگر بیشتر از وزن پیشنهادی برای اسکوتر به آن بار وارد کنید، نه تنها میزان شارژ باتری به شدت کاهش می یابد بلکه به مرور زمان به بدنه و سایر قطعات داخل اسکوتر آسیب جدی می رسد.

تاثیر سرعت در مدت شارژ اسکوتر برقی

تاثیر سرعت اسکوتر برقی بر شارژ

هر اسکوتر برقی ای یک حد سرعتی دارد و می توانید تا آن مقدار با اسکوتر خود سریع بروید. معمولا شرکت ها برای اینکه مدت زمان نگه داری شارژ اسکوتر خود را اعلام می کنند، آن را با حداکثر سرعت بیان می کنند. ماهم در اینجا همینکار را کردیم و هر زمانی که در ادامه می بینید با توجه به بیشترین سرعتی است که اسکوتر می تواند برود. اگر کمتر از حداکثر سرعت سریع بروید می توانید از اسکوتر خود به مدت طولانی تری استفاده کنید.

همچنین اگر در حین حرکت شتاب آنی به اسکوتر بدهید یا به عبارتی دیگر حرکتی شوک دار انجام دهید نیز باتری زودتر خالی خواهد شد.

دما چه تاثیری بر ماندگاری شارژ باتری اسکوتر برقی خواهد داشت؟

اگر از اسکوتر خود در دماهای غیر معمول، خیلی سرد و خیلی گرم، استفاده کنید باتری اسکوتر شما زودتر خالی خواهد شد. و همچنین ممکن است آسیب های جدی به باتری وارد کند.

همچنین در صورتی که از اسکوتر خود به صورت مکرر در طول روز استفاده کنید، یعنی پس از هر بار شارژ خالی شدن آن را به شارژ بزنید و بلافاصله پس از اتمام شارژ از آن استفاده کنید مدت زمان نگه داری شارژ کاهش خواهد یافت. زیرا دستگاه و باتری گرم بوده و آمپر بیشتری خواهد کشید.

اسکوتر برقی 6 اینچ، 8 اینچ و 10 اینچ چقدر شارژ نگه می دارند؟

اسکوترهای برقی خود بالانس 6 اینچ، 8 اینچ و 10 اینچ معمولا به یک اندازه شارژ نگه می دارند؛ که حدودا 40 دقیقه  الی یک ساعت می باشد. اما ممکن است به دلیل تفاوت سایز چرخ ها افراد با وزن بیشتر از اسکوترهای 10 اینچ و 8 اینچ استفاده کنند، و همچنین برای راندن آن ها با خیال راحت تر در سطوح سخت استفاده کنند. بنابراین می توان گفت به طور متوسط اسکوتر برقی 6 اینچ شارژ بیشتری نسبت به 8 اینچ و 8 اینچ نسبت به 10 اینچ نگه می دارند.  

با هاوربرد آفرود چقدر می توان سواری کرد؟

هاوربرد آفرود هم مانند سایر هاوربردها در حدود یک ساعت در شرایط ایده آل می توانند شارژ نگه دارند. اما چون هاوربرد آفرود معمولا در سطوح ناهموار و شیبدار استفاده می شود میزان شارژ آن کاهش می یابد.

اسکوتر برقی آفرود

اسکوتر برقی تاشو، شیائومی و ناین بات چقدر شارژ نگه می دارند؟

اسکوترهای برقی دسته دار در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار موجود می باشند. این اسکوترها بر خلاف هاوربردها ژیروسکوپ ندارند و انرژی باتری آن ها فقط صرف موتور می شود. در بین اسکوتر های دسته دار تاشو اسکوترهای ناین بات بیشترین شارژ را نگه می دارند و می توانید با آنها بین 2 الی 3 ساعت سواری کنید. سایر اسکوتر های دسته دار از جمله اسکوتر های شیائومی معمولا بین 1 الی 2 ساعت می توانند شما را جابجا کنند.

اسکوتر برقی تک چرخ چقدر شارژ نگه می دارد؟

شارژ اسکوتر تک چرخ

یکی از جذابترین و هیجان انگیز ترین اسکوتر های برقی اسکوترهای تک چرخ می باشند که کار با آنها هم بسیار دشوار است. از این اسکوترها در ایران بسیار کم است. این تک چرخ ها به دلیل تکنولوژی پیچیده تری که دارند از قیمت بالاتری هم برخوردارند. مدت زمان نگه داری شارژ این اسکوترها هم در حدود 1 ساعت می باشد.

دلیل شارژ نشدن اسکوتر برقی چیست؟

شارژر معیوب و از کار افتاده اسکوتر برقی

عمدتا، مشکلات شارژ نشدن اسکوترها به دلیل معیوب بودن و مشکلات خود شارژر می باشد. اگر مطمئن نیستید که مشکل دقیقا از عیب شارژر است یا باتری، می توانید شارژر را به اسکوتر سالم دیگری با همان مدل امتحان کنید. اگر همچنان شارژرتان اسکوتر را شارژ نکرد نشان دهنده آن است که شارژر معیوب است.
با یک ولت متر ولتاژ خروجی شارژر را تست کنید. ولتاژ باید چند ولت بیشتر از ولتاژ اسمی استاندارد باشد. اگر ولتاژ خروجی صفر یا کمتر از ولتاژ اسمی باشد، به این معنی است که شارژر معیوب است. در صورت خرابی شارژر، باید شارژر اسکوتر برقی را برای همان مدل اسکوتر تعویض کنید.

پورت یا درگاه شارژر اسکوتر خراب است

اگر باتری یا شارژر شما به خوبی کار می کند و تمام اجزای آن سالم هستند، ممکن است پورت شارژ روی اسکوتر مشکل داشته باشد. کابل و کانکتورهای درگاه شارژر را بررسی کنید و یا می توانید از یک ولت متر برای بررسی ولتاژ باتری در صورتی که شارژ نمی شود استفاده کنید.

آب خوردگی اسکوتر برقی

ممکن است بر حسب اتفاق باتری اسکوتر با رطوبت و آب در تماس باشد و دچار آب زدگی شود، این امر باعث اتصال کوتاه باتری شده و اختلال شارژ را موجب می شود. با توجه به اینکه باتری اسکوتر زیر شاسی و عرشه اسکوتر قرار دارد جدا کردن یا تعویض آن کار آسانی نیست و حتما باید توسط متخصص و تعمیرکار مربوطه انجام شود. اکیدا توصیه می شود که زیر بارش برف و باران سنگین از اسکوتر خود استفاده نکنید.

معیوب شدن مدار شارژ برد اسکوتر

همانطور که می دانید پک باتری در محلی جدا از برد اسکوتر قرار می گیرد. اما این بدین معنا نیست که باتری تحت کنترل برد اصلی نیست، بلکه برد اصلی اسکوتر وظیفه کنترل جریان شارژ را برعهده دارد، به همین دلیل زمانی که شارژ اسکوتر کاهش پیدا می کند، پیام ضعیف بودن یا کم بودن باتری را پردازش و با علائم یا چراغ های اسکوتر نمایش می دهد.

هنگامی که برد اسکوتر توانایی کنترل، تشخیص و رساندن جریان برق را به باتری از دست بدهد، عمل شارژ باتری با اختلال مواجه می شود؛ توصیه می شود برای تعمیر برد اسکوتر با متخصصین مربوطه و خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمایید و اگر اطلاعات و تخصصی در این زمینه ندارید هرگز خودسرانه دست به تعمیر برد نزنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.

فرسوده و معیوب شدن باتری اسکوتر

عمده ترین و اصلی ترین دلیل شارژ نشدن باتری های اسکوتر، معیوب بودن خود باتری می باشد.
تاریخ استفاده از اسکوترتان را چک کنید؛ اگر باتری اسکوتر خود را بیش از 6 ماه شارژ نکرده اید، قطعا اسکوتر شما نیاز به یک باتری جدید از همان مدل قبلی دارد. در این مدت، باتری تمام شارژ، قدرت خود را از دست می دهد و مواد شیمیایی داخل آن خراب می شود.
دما را چک کنید. باتری های لیتیومی به شدت تحت تاثیر دمای بالا قرار می گیرند. اگر هنگام شارژ شدن اسکوتر دمای باتری به طور غیر عادی پایین یا غیرعادی بالا باشد (بعنوان مثال کمتر از 20 درجه سلسیوس) قادر به شارژ شدن نخواهد بود .

جهت تعمیر اسکوتر برقی خود روی دکمه مقابل کلیک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *