وبلاگ, آموزش

نقشه سیم کشی اسکوتر برقی

نقشه سیم کشی اسکوتر برقی

چگونه سیم کشی اسکوتر برقی خود را انجام بدهیم؟

اسکوترهای برقی وسایل هیجان انگیزی هستند که توجه بسیاری از کودکان، نوجوانان و جوانان را به خودشان جلب کرده اند. اسکوترهای برقی انواع مختلفی دارند. یکی از انواع اسکوتر شارژی هاوربردها هستند که به اسکوترهای خود بالانس هم معروف هستند. اما در ایران اکثرا هاوربردها را نیز همان اسکوتر برقی می گویند. اطلاع از عملکرد اسکوتر برقی و توانایی رفع برخی از مشکلات آن برای دارندگان اسکوتر بسیار مفید خواهد بود. در اینجا نحوه ی سیم کشی هاوربرد یا همان اسکوتر برقی را به شما آموزش خواهیم داد.

قیمت قطعات اسکوتر برقی

اگر دنبال قطعات دیگری از اسکوتر برقی می گردید روی لینک زیر کلیک کنید

نصب قطعات اسکوتر برقی

خب حالا به سراغ بحث اصلی می رویم. قبل از سیم کشی هاوربردها اول باید بدانید قطعات اسکوتر برقی باید دقیقا در کجا و چگونه نصب شوند.

نحوه ی نصب برد اسکوتر برقی

در مرحله ی اول شاسی اسکوتر را روی میز کار خود قرار دهید. برد اصلی اسکوتر شارژی را در سمت چپ شاسی قرار دهید. بخشی از کابل های متصل به برد بلندتر هستند. این کابل ها برای سمت دیگر اسکوتر هستند. بنابراین آن ها را از محفظه ی میانی اسکوتر به سمت راست بفرستید. سپس پیچ های برد را که 4 عدد هستند با گشتاور مناسب سفت کنید.

نصب برد اسکوتر برقی

نحوه ی نصب باتری اسکوتر برقی

در مرحله ی بعدی باتری هاوربرد را در سمت راست شاسی قرار داده و قاب مخصوص پلاستیکی را روی آن قرار دهید و پیچ های آن را کاملا سفت کنید.

چگونه موتور را روی شاسی اسکوتر برقی نصب کنیم؟

حال وقت نصب چرخ ها و موتور ها رسیده است. چرخ موتور و محور آن را در کناره های اسکوتر در محل مخصوص خود قرار دهید. دقت کنید که سمت صاف موتور رو به شما باشد. سپس محفظه ی مخصوص موتورها را روی آنها قرار دهید و پیچ های آن ها را با آلن سفت کنید، تا موتورها و چرخ ها سرجای خود محکم شوند.

ژیروسکوپ ها را کجا نصب کنیم؟

بردهای ژیروسکوپ درون محفظه های پلاستیکی خود روی پایه های پلاستیکی کنار چرخ ها قرار می گیرند.

نصب چراغ ها

هاوربردها یک چراغ برای نشان دادن وضعیت باتری دارند و یک چراغ برای مشاهده وضعیت تعادل.برای نصب این چراغ ها قاب را برگردانید. در سمت راست قاب چراغ نمایش باتری و در سمت چپ چراغ بالانس را قرار دهید. برای اطمینان دقت کنید چراغ باتری در سمت باتری باشد.

نحوه ی سیم کشی اسکوتر برقی

حال که قطعات را در جای مناسب خود قرار داده ایم باید با سیم و کابل آن ها را به هم متصل کنیم. اولین کاری که باید انجام بدهید اتصال موتور به مادربرد است. شرکت های مختلف از رنگ های متفاوتی برای سیم های موتور استفاده می کنند. اما اصل این است که رنگ سیم های متصل شده با هم یکی باشند. موتورها سه سیم انتقال قدرت دارند و یک سیم برای تنظیم سرعت. طبق این عکس سبز را به سبز ، زرد را به زرد و آبی را به آبی متصل کنید. سپس کابل سرعت را که معمولا سوکت آن مشکی است را به مادربرد متصل کنید.

حال نوبت ژیروسکوپ هاست. از مادربرد برای هر ژیروسکوپ یک کابل خارج شده است. هر دو ژیروسکوپ را به کابل مخصوص خود متصل نمایید. سپس چراغ بالانس را که سوکت سرسفیدی دارد به ژیروسکوپ متصل نمایید.

به سراغ نصب پورت شارژر و دکمه ی پاور می رویم. برای این کار قاب پایین اسکوتر را وارونه می کنیم. دو سوراخ در نزدیکی مرکز قاب اسکوتر قرار دارد. پورت شارژر را از نزدیک ترین سوراخ خارج می کنیم. و دکمه ی پاور را از سوراخ کنار آن رد می کنیم. و در نهایت سوکت های 4 پین شارژر و 2 پین پاور را به مادربرد وصل می کنیم.

سوکت چراغ باتری را به تنها پورت خالی ژیروسکوپ سمت چپ و سوکت چراغ بالانس را به پورت خالی ژیروسکوپ سمت راست متصل می کنیم.

و در پایان سوکت نارنجی رنگ خروجی از مادر برد را به باتری متصل می کنیم.  

در پایان شما را دعوت می کنیم به تماشای فیلم چگونگی ارتباط بین مادربرد با سایر قطعات هاوربرد

نحوه سیم کشی مادربرد به قطعات اسکوتر برقی

 

نقشه سیم کشی باتری اسکوتر برقی

در ادامه به نقشه سیم کشی باتری اسکوتر برقی و نحوه ی ساختن آن می پردازیم. 

آیا می دانید باتری اسکوتر برقی چگونه ساخته می شود؟ درون باتری دقیقا چه چیزهایی وجود دارد؟ باطری اسکوتر چگونه انرژی خود را برای به حرکت درآوردن اسکوتر منتقل می کند؟ باتری اسکوتر در کجای آن قرار دارد؟ این ها سوالات بسیاری از مشتریان ما است. با هم اینجا به طور کامل به این سوالات پاسخ می دهیم.

باطری اسکوتر برقی

در ادامه می توانید انواع باتری اسکوتر برقی را با قیمت آنها مشاهده کنید و جهد خرید اقدام نمایید.

اگر دنبال مدل های دیگری از باطری اسکوتر برقی می گردید روی لینک زیر کلیک کنید

اسکوترهای برقی در ایران فعلا بیشتر جنبه ی تفریحی دارند. در بین مدل های مختلف اسکوتر برقی هاوربردها مناسبترین گزینه برای تفریح و سرگرمی جوانان و کودکان به حساب می آیند و اکثر مردم به دنبال خرید و تهیه ی این مدل از اسکوتر ها می باشند. به همین علت معمولا از واژه ی هاوربرد کمتر استفاده می شود و به آن ها همان اسکوتر برقی می گویند. باتری های اسکوترهای دیگر مانند باتری اسکوتر برقی شیائومی با هاوربردها تفاوت دارند. ما اینجا درباره ی باتری هاوربردها یا اسکوترهای برقی خودتعادل صحبت خواهیم کرد.

باتری اسکوتر برقی چند ولت و چند آمپر است؟

رایج ترین باتری های اسکوتر شارژی موجود در بازار 42 ولت است. آمپر یا همان ظرفیت باتری های اسکوتر برقی هم 4400 میلی آمپر می باشد. اگر به پک باتری 2200 میلی آمپری برخوردید باید 2 عدد از آنها برای اسکوتر خود تهیه کنید.

باتری اسکوتر برقی چگونه ساخته می شود؟

این اسباب بازی های هیجان انگیز برای تامین نیروی محرکه ی خود از پک باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند. هر باتری اسکوتر شامل ده یا 20 عدد سلول لیتیوم یونی می باشد. باهم به بررسی باتری های لیتیوم یونی می پردازیم.

آیا می دانید بهترین باتری اسکوتر برقی کدام است؟

باتری های لیتیوم یونی امروزه از بهترین و رایج ترین باتری های مورد استفاده در لوازم الکترونیکی قابل حمل می باشند. این باتری ها معمولا ولتاژی بین 3.6 ولت الی 4.2 ولت دارند. برای دستگاه های کوچک می توان از یک سلول یا دو سلول آنها با هم استفاده کرد. اما برای دستگاه های بزرگ تر باید تعداد زیادی از این سلول ها را به همراه برد باتری پک کرد که از پیچیدگی بیشتری برخودار است. مدل رایج باتری های لیتیوم یونی موجود در بازار را 18650 می نامند. در تصویر زیر می توانید ساختار باتری های لیتیوم یون را مشاهده کنید. 

برای آشنایی با مهم ترین ویژگی های باتری با کیفیت اسکوتر شارژی روی لینک زیر کلیک کنید

چگونه باتری اسکوتر برقی بسازیم؟

باتری های اسکوترهای برقی در دو نوع پک 10 سلولی و 20 سلولی ساخته می شوند. پک های 20 سلولی رایج تر هستند و اگر پک 10 سلولی هم بخرید باید دو عدد بخرید و آن ها را به طور موازی به یکدیگر متصل کنید. برای ساخت این پک ها، سلولهای باتری لیتیوم یونی را به صورت سری و موازی به همدیگر وصل می کنند. همانطور که گفتیم پک های باتری 42 ولت در بازار وجود دارد. برای ساخت پک های 42 ولتی از پک های 4.2 ولتی استفاده می کنند. بدین منظور 10 سلول باتری را به صورت سری باهم می بندند.

 اگر کمی اطلاعات الکترونیکی داشته باشید می دانید که سری بستن باتری ها باعث افزایش ولتاژ آن ها می شود. باتری های اسکوترهای برقی در دو نوع پک 10 سلولی و 20 سلولی ساخته می شوند. پک های 20 سلولی رایج تر هستند و اگر پک 10 سلولی هم بخرید باید دو عدد بخرید و آن ها را به طور موازی به یکدیگر متصل کنید. برای ساخت این پک ها، سلولهای باتری لیتیوم یونی را به صورت سری و موازی به همدیگر وصل می کنند. همانطور که گفتیم پک های باتری 36 ولت و 42 ولت در بازار وجود دارد.

برای ساخت پک های 36 ولتی از سلولهای 3.6 ولت و برای پک های 42 ولتی از پک های 4.2 ولتی استفاده می کنند. بدین منظور 10 سلول باتری را به صورت سری باهم می بندند. اگر کمی اطلاعات الکترونیکی داشته باشید می دانید که سری بستن باتری ها باعث افزایش ولتاژ آن ها می شود.

چرا باید پک باتری اسکوتر برقی 20 سلولی باشد؟

شاید بگویید خب با 10 سلول ما به ولتاژ مورد نظر رسیدیم. چرا باید 20 سلول استفاده کنیم؟ دلیل این کار به ظرفیت باتری برمی گردد. ظرفیت باتری یعنی همان پارامتری که تعیین می کند اسکوتر برقی با یک بار شارژ چه مدت زمان کار کند. برای افزایش ظرفیت پک باتری باید یک دسته سلول یا یک پک جداگانه را به صورت موازی با باطری متصل کرد. با اتصال موازی باتری ها ولتاژ تغییر نخواهد کرد و به ظرفیت مجموعه باتری اضافه خواهد شد.

در غیر اینصورت و اگر پک باتری ده سلولی خریداری کنید اسکوتر شما زود به زود شارژ خالی خواهد کرد. سلول ها را با لحیم کاری به یکدیگر متصل می کنند و در نهایت برای اینکه همه ی سلول ها به یک میزان شارژ شوند از برد باتری استفاده می شود.

سیم کشی باتری اسکوتر برقی و برد آن

برد باتری یک برد محافظتی است که علاوه بر شارژ یکسان همه ی سلول های باتری از باتری در برابر اضافه ولتاژ در هنگام شارژ، کاهش ولتاژ در هنگام دشارژ، اتصال کوتاه و افزایش دما محافظت می‌کند. برای وصل کردن برد به پک باتری به ترتیب از کمترین ولتاژ به وسیله ی سیم های ارتباطی وصل می گردد. باتری ها را می توان به وسیله سیم یا لحیم کاری به برد وصل کرد. در تصویر زیر نحوه اتصال برد به باتری ها را می توانید مشاهده کنید. 

برد باطری اسکوتر برقی
باتری اسکوتر برقی ارزان

قیمت باتری های اسکوتر برقی در فروشگاه های مختلف تفاوت چندانی ندارد. اما ممکن است در دو حالت شما به باتری ای بربخورید که قیمت بسیار ارزان تری نسبت به بقیه داشته باشد. یکی از این دلایل می تواند پک های باتری باشد. همانطور که گفتیم ما هم پک های باتری 10 سلولی داریم و هم پک های 20 سلولی. برای استفاده از اسکوتر برقی باید حتما از یک پک 20 سلولی یا دو پک 10 سلولی استفاده کرد.

بنابراین یکی از دلایل می تواند ده سلولی بودن پک باشد. دلیل دیگر آن است که برخی فروشندگان پک های باتری را با لیبل ها و برچسب های جعلی با قیمت پایین می فروشند. به طور مثال باتری اسکوتر برقی سامسونگ در بازار دیده می شود. اما باید بدانید که باتری اسکوتر برقی سامسونگ وجود خارجی ندارد. بلکه شرکت سامسونگ فقط باتری های لیتیوم یونی را تولید می کند و پک کردن و برد باتری از جانب شرکت سامسونگ نمی باشد. پس در هنگام خرید باتری حتما به این نکات توجه کنید.

آیا می دانید اسکوترهای شارژی چقدر شارژ نگه می دارند؟ روی لینک زیر کلیک کنید

نکات مهم درباره ی باتری اسکوتر برقی

در پایان برخی از سوالات معمول مخاطبان را پاسخ خواهیم داد.

چقدر طول می کشد تا باتری اسکوتر برقی شارژ شود؟

باتری های اسکوتر برقی خود تعادل معمولا بین 2 الی 3 ساعت زمان برای شارژ شدن نیاز دارند.

آیا می شود باتری اسکوتر برقی را تقویت کرد؟

بله می شود، اما نه خیلی زیاد. برای تقویت پم باتری، چه ولتاژ و چه آمپر آن باید سلول های باتری را افزایش داد. هاوربردها چون فضای خیلی زیادی ندارند نمی توان تعداد زیادی سلول به آن ها اضافه کرد.

عمر باتری اسکوتر برقی چقدر است؟

باتری های اسکوتر شارژی معمولا تا 800 سیکل یا سه سال کار می کنند. منظور از سیکل همان تعداد دفعات شارژ است.

آیا از هر شارژری می توان برای باتری اسکوتر برقی استفاده کرد؟

 برای شارژ کردن باتری اسکوتر برقی باید حتما ولتاژ و آمپر شارژر با باتری یکی باشد. بهتر است از همان جایی اسکوتر و باتری خود را تهیه کرده اید شارژر را نیز بگیرید. در این حالت احتمال بروز مشکل کم می شود. اما همچنین شما می توانید از هر شارژری که ولتاژ و آمپر آن با باتری یکی باشد و سوکت آن به اسکوتر بخورد استفاده کنید. البته حتی اگر سوکت آن به پورت اسکوتر نخورد می توانید باتری را از جای خود در آورده و آن را به صورت دستی شارژ کنید.

جهت مشاهده قیمت و خرید انواع شارژر اسکوتر برقی روی لینک زیر کلیک کنید

چه زمانی دلیل خرابی اسکوتر باتری آن است؟

اگر این اتفاقات برای اسکوتر شما افتاد می توانید بفهمید که مشکل از باتری است:

زود خالی شدن شارژ باتری
خاموش شدن ناگهانی اسکوتر وقتی در حال استفاده از آن هستید.
شارژ نشدن باتری وقتی به شارژر متصل است.
شارژ شدن سریع تر از حد معمول باتری

در ادامه شما را دعوت می کنیم به تماشای ویدئوی آموزشی برررسی پک باتری اسکوتر برقی

فیلم پک باتری اسکوتر برقی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 دیدگاه در “نقشه سیم کشی اسکوتر برقی

  1. بابک گفت:

    درود. چقدر دنبال این موضوع بودم من. دست شما درد نکنه. خودم میتونم باز کنم اسکوترمو از این به بعد و دوباره ببندم

    1. asadi گفت:

      سلام دوست عزیز بله خیلی از کار های فنی داخل منزل به راحتی قابل اجرا هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *