آموزش, وبلاگ

آشنایی با موتورهای براشلس بکار رفته اسکوتر برقی

آشنایی با موتورهای براشلس بکار رفته در اسکوتر برقی

اسکوتر های هوشمند از برد الکترونیکی هوشمند، باتری، شاسی، قاب و از همه مهم تر موتور براشلس که داخل چرخ ها تعبیه شده است تشکیل شده اند. اسکوتر های برقی، قوی، روان و سریع بودن خود را مدیون موتورهای براشلس هستند که از تکنولوژی موتورهای سه فاز در آن ها استفاده شده است. این موتورها دارای سنسور اثر حرکت می باشند که در هر لحظه موقعیت چرخ ها را به یکدیگر از طریق برد الکترونیکی اطلاع می دهند. این توان موتور اسکوتر شماست که سرعت حرکت اسکوتر شما را تعیین می کند. تشخیص موتور براشلس از موتور براش معمولی کار سختی نیست. موتورهای براش معمولی دو عدد سیم دارند در حالی که موتورهای براش دارای سه سیم هستند.

موتور براشلس چیست و چگونه کار می کند؟

در دنیایی که هرروز وسایل و گجت های جدید و پیشرفته تر ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از موتورهای براشلس در سیستم بسیاری از وسایل موتوری بخصوص گجت های سرگرمی ایده بسیار مناسبی است. جالب است بدانید خیلی هم نسل این موتور ها جدید نیستند و قرن نوزدهم اختراع شدند اما استفاده از آن حدودا در سال 1962 آغاز شد.

به منظور قابل اطمینان تر و کارآمدتر کردن وسیله های موتوری و برقی، اکثر کمپانی های سازنده این نوع وسایل اخیرا استفاده از موتورهای براشلس با سروصدای کمتر را در پیش گرفتند. این نوع موتور ها در مقایسه با موتورهایی با همان توان خروجی سبکتر هستند. برس ها یا جاروبک ها در موتورهای معمولی جریان مستقیم، با گذشت زمان فرسوده می شوند. ممکن است باعث ایجاد جرقه شوند. بنابراین موتورهای برس دار هرگز نباید برای عملیاتی با اقتضای عمر طولانی و قابل اطمینان به کار برود.

جهت مشاهده قیمت و خرید چرخ و موتور اسکوتر برقی روی لینک زیر کلیک کنید

مکانیزم مکانیکی این نوع موتور چگونه است؟

در این موتورها سیم پیچ ها ثابتند و قسمت های آهن ربایی در حال چرخش می باشند. این نوع موتورها، در واقع موتورهای الکترونیکی همگامی هستند که به کمک انرژی الکتریکی به حرکت در می آیند. در موتور براشلس آهنرباهایی وجود دارد که قدرت چرخش خود را از انرژی الکتریکی مستقیم(DC) دریافت می کنند و باعث می شوند که Rotor داخلی (استوانه داخلی) به چرخش درآید.

از طرفی موتورهای براشلس کمتر مستعد گرم شدن بیش از حد هستند و بی صداتر کار می کنند. اکثر اسکوترهای برقی با کیفیتی که امروزه تولید می شوند دارای موتور BLDC هستند. تقریباً در تمام کاربردهای الکتریکی نسبت به نوع برس دار ترجیح داده می شوند.

موتور براشلس (بدون برس یا جاروبک) چطور کار میکند؟

کاسه ی گردانی که موتور را دربرگرفته، یک آهن ربای دائمی است با همان دو قطب آهن ربایی آشنا.
محفظه ثابت موتور(Stator) دارای آرایش سیم پیچی مطابق شکل است به محض ورود برق جریان مستقیم(DC)  به سیم پیچ، سیم پیچ وارد مدار انرژی الکتریکی می شود و تبدیل به یک میدان الکترومغناطیس می شود.

عملکرد موتور براشلس بر اساس برهم کنش نیرویی ساده بین آهنربای دائمی و آهنربای الکتریکی است در این شرایط زمانی که سیم پیچ A انرژی دارد، قطب های مخالف روتور(استوانه چرخان) و استاتور(استوانه ثابت) به یکدیگر جذب می شوند. هنگامی که روتور به سیم پیچ نزدیک می شود، سیم پیچ B انرژی می گیرد وقتی روتور به سیم پیچ نزدیک می شود، سیم پیچ B انرژی می گیرد پس از آن سیم پیچ به عنوان انرژی یا قطب مخالف عمل می کند.

fig3-a-bldc-monitor-en

استاتور و روتور چیست؟

 قسمت ثابت موتور را استاتور و قسمتی که درون استاتور در حال چرخش می باشد را روتور می نامیم. استاتور از چند لایه فلزی تشکیل شده که به شکل یک استوانه توخالی به هم وصل شده اند؛ شیارهایی که روی ورقه ها وجود دارد مکان جاسازی سیم پیچ ها می باشد که به این سیم پیچ ها کلاف هم گفته می شود.

در موتورهای از نوع براشلس سیم پیچی آرمیچر به صورت توزیع شده در شیارهای استاتور قرار می گیرد. شکل کلی این سیم پیچی همانند همان موتورهای چند فاز است اما معمولا به صورت سه فاز طراحی می شوند.

موتورهای براشلس چه کاربردهایی دارد؟

از آنجایی که موتور براشلس خاصیت کنترل پذیری بسیار بالایی دارد (تغییر کوچکی در کنترل برنامه کامپیوتری آن باعث جهش بزرگ در سرعت آن می شود) کاربردهای زیادی دارد، باعث شده در انواع قطعات و وسایل الکترونیکی به کار رود. کاربرد موتورهای براشلس به طور گسترده در لوازم خانگی، خودرو، هوافضا، ماشین آلات صنعتی، صنایع روباتیک و … می باشد. از جمله صنایع و دستگاه هایی که از موتور براشلس بهره می برند می توان به موارد زیر اشاره کرد :
انواع اسکوترهای برقی، خودروهای پرنده، کوادکوپترها، خودروهای رادیوکنترل، جاروبرقی های روباتیک و …

آیا عملکرد این نوع موتور ایراداتی هم دارد ؟

بله می توانید متوجه شوید که در هر لحظه فقط یک سیم پیچ انرژی می گیرد. دو سیم پیچ مرده تا حد زیادی توان خروجی موتور را کاهش می دهند.

انواع موتورهای براشلس

موتورهای براشلس inRunner و outRunner دو نوع پرکاربرد این نوع موتور است که چند تفاوت عمده آن را بررسی می کنیم.

در نوع inRunner آهنربای دائمی نقش rotor  را دارد، سرعت و راندمان کاری بالاتری دارند. گشتاور پایین تری نسبت به outRunner دارد. وزن و صدای بیشتر نسبت به نوع دیگر از خصوصیات این نوع است . اما نوع outRunner آهن ربای دائمی نقش stator را دارد و سرعت کمتر و راندمان پایین تر دارد، وزن کمتری دارد و صدای کمتری تولید می کند.

چگونه می توانم بفهمم که موتور اسکوتر دلیل کار نکردن اسکوتر آن است؟

موتور یکی از قطعات قابل اطمینان تر اسکوتر برقی است و معمولاً دلیلی برای کار نکردن آن نیست. اگر موتور و به تبع آن چرخ اسکوتر برقی شما نمی چرخد، به احتمال زیاد مشکل از کنترلر یا باتری است. حتما با مرکز خدمات پس از فروش اسکوتر خود و متخصصین مربوطه تماس حاصل کنید.

جهت تعمیر اسکوتر برقی خود روی لینک زیر کلیک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *